19 Temmuz itibarıyla 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışına 200 gün kaldı. Uluslararası spor camiası Olimpiyatları’nın başarısını dört gözle bekliyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı Huang Simian, Tokyo Olimpiyatları’nın sona ermesinin ardından dünyanın dikkatinin Beijing’e odaklanacağını kaydetti.

Huang Simian, Beijing Kış Olimpiyatları Organizasyon Komitesi’nin raporunun Beijing’in hazırlık çalışmalarının dönüm noktası niteliğinde yüksek bir standarda ulaştığını gösterdiğini dile getirdi. Huang, salgın tehdidine karşı, Beijing’ın yine de tarih yazacağını, Yaz Olimpiyatları ve Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan ilk şehir olacağını vurguladı.

Dünya Badminton Federasyonu Başkan Yardımcısı Khunying Patama Leeswadtrakul, Tayland’ın buz ve kar sporlarını geliştirdiğine ancak koşullara bağlı olarak sporcuların sadece yurtdışında antrenman yapabildiğine işaret etti. Khunying Patama Leeswadtrakul, Taylandlı sporcuların bir ay önceden Çin’e gelip antrenman yapacağını ve Çin’in yardımları için minnettar olduklarını ifade etti.

İtalya Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago, salgından sonra Beijing Kış Olimpiyatları’nın iyi bir Olimpik atmosferi ve insanlığın yeniden başlama ruhunu göstereceğini ümit ettiğini kaydetti. Giovanni Malago, “Olimpiyatlar siyasi bir araç olarak kullanılamaz. Çünkü Olimpiyatlar karalanmamalı ve hiçbir koşul belirlenmemelidir” sözlerini kullandı.