Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, tüm dünyanın Beijing Kış Olimpiyatları’nı dört gözle beklediğini kaydetti.

Zhao günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularına yanıt verirken, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, yaptığı açıklamada Çin’in verimliliğini, kararlılığını ve dinamizmini övgüyle değerlendirdi. Bach’ın açıklamasına göre, bazı ülkelerin ilk defa Kış Olimpiyatları’na kafile göndermesi, Beijing Kış Olimpiyatları’nın uluslararası toplumdan geniş destek aldığını gösteriyor. Ayrıca başta Rusya, İspanya, Arjantin, Laos ve Nijerya olmak üzere birçok ülkenin siyasetçileri ve Olimpiyat Komitesi’nden yetkililer Beijing Olimpiyatları’na destek verdiklerini, sporun siyasileştirilmesine karşı çıktıklarını belirtti. Bununla birlikte çeşitli ülkelerin medya kuruluşları Beijing Kış Olimpiyatları’na beklentilerini ifade etti.” diye konuştu.

Zhao dün başlayan ve ilk kez düzenlenen CMG Forumu’nda 78 ülke ve bölgeden 145 medya kuruluşu ve uluslararası örgütten gelen yetkililerin “Yüksek Teknolojili Kış Olimpiyatları için Birliktelik” teması altında derin fikir alışverişinde bulunduğunu hatırlattı.

Zhao, son olarak “7 gün sonra Beijing Kış Olimpiyatları’nın ana meşalesi Kuş Yuvası’nda yakılacak ve Beijing, hem yaz olimpiyatları hem de kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan ilk şehir olacak. 2008 Beijing Yaz Olimpiyatları gibi Beijing Kış Olimpiyatları’nın da dünyaya damga vuracağına inanıyoruz.” dedi.