Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, uluslararası topluma Covid-19 kaynağına ilişkin araştırmaların siyasileştirilmesine birlikte karşı çıkma çağrısında bulundu.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Chen Xu dün, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Ghebreyesus’a “Fort Detrick Hakkındaki Şüpheler” ve “Kuzey Karolina Üniversitesi’nde Ralph Baric Ekibinin Covid-19 Virüsüne İlişkin Araştırmaları” adlı iki belgeyi ve Fort Detrick üssü hakkında araştırma başlatılması için 25 milyondan fazla Çinli internet kullanıcısının imzaladığı açık mektubu sundu.

Sözcü Wang Wenbin konuyla ilgili açıklamasında, Çin’in küresel çapta Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin yürütülen bütün araştırmalarda tutumunun daimi olduğunu ve bu konuda bilimsel araştırmalar yürütülmesine destek vermenin yanı sıra, ilgili araştırmalara katılmaya devam edeceğini vurguladı.

Wang, “Çin ve DSÖ’nün ortak araştırma raporunda yer alan ve uluslararası toplum ve bilim çevreleri tarafından kabul edilen sonuçlar ile önerilere saygı gösterilmesi ve bu önerilerin yerine getirilmesi gerekir. Bundan sonra Covid-19 virüsünün kaynağına dair küresel çapta yürütülecek araştırmalar da bu temelde ilerletilmeli.” diye konuştu.

Wang, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün DSÖ uzmanlarını iki kez ağırladığını, Covid-19 virüsünün Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızması ihtimalinin son derece düşük olmasının da Çin-DSÖ ortak araştırma raporunda yer alan net bir sonuç olduğunu hatırlattı.

Wang, “İlgili taraflar, virüsün laboratuvardan sızma ihtimalini dışlamama fikrinde ısrarcılarsa, o zaman adalet ve hakkaniyet ilkeleri uyarınca ABD’deki Fort Detrick üssü ile Kuzey Karolina Üniversitesi hakkında da derhal araştırmalar başlatmalılar.” dedi.