China Daily / Ma Xuejing

Gelişmekte olan ülkelerin ve yükselen piyasaların hızı, yeni bilimsel ve endüstriyel devrimin gelişmekte olan dünyaya daha çok fırsat yaratmasıyla yüzyılın başından bu yana geri çevrilemez bir eğilim halini aldı. Ancak dünya Covid-19 salgını nedeniyle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü ekonomik gerilemeyle mücadele ediyor ve hegemonyacı anlayış, tek taraflılık ile ticari korumacılık dünya düzeni ve küresel yönetime zarar verdi. Bu unsurlar, özellikle halen modernleşme ve sosyal dönüşüm sürecinde olan, içeride ve dışarıda sosyal ve ekonomik sorunları halletmekle uğraşan gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere bütün ülkelere darbe vurdu.

Gelişmekte olan ülkelerin kendi gerçek koşullarına uyan bir kalkınma yolu bulması ve gelişmekte olan dünya ile siyasi partilerin ortak misyonu olan küresel yönetiminin düzelmesinde daha aktif bir rol oynaması için gitmesi gereken uzun bir yolu var. Siyasi partiler halkı temsil eder, politika yapar ve uygular, bu nedenle ulusal yönetimde önde gelen bir rol oynar. Siyasi partilerin, özellikle de iktidar partilerinin idealleri, değerleri ve yönetim kapasiteleri ülkelerinin gelecekteki beklentilerini belirler. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) birçok diğer gelişmekte olan ülkelerdeki partilerle paylaştığı görüş budur. 

Dünyadaki siyasi ve ekonomik manzaraların muhtemelen radikal değişiklikleri yansıtacağı salgın sonrası dönemde gelişmekte olan dünya güçlüklerle ve fırsatlarla karşı karşıya kalacak. Bu nedenle hükümet sistemleri modernleştirilmeli ve yönetim kapasitesini düzeltilmeli böylece ülkeler arası görüş alışverişi artırılmalı.

İlk olarak, bir partinin kurucu ilkelerine ve görevine bağlı kalması ve kamuoyunun fikrini olumlu yönde yönlendirmesi önemlidir. Siyasi partiler güçlerini halktan aldığı için halka hizmet etmeleri onların en yüksek gayeleri olmalı. Bu özellikle, dünyanın ekonomik durgunluk dâhil salgının yıkıcı etkilerinden sarsıldığı bir dönemde daha da önemli hale geliyor. Bu nedenle siyasi partiler insanların sıkıntılarıyla empati kurmalı ve ihtiyaçlarına zamanında karşılık vermelidir.

ÇİN MUTLAK YOKSULLUĞU ORTADAN KALDIRDI

İkincisi, gelişmekte olan ülkelerin kendi gerçek koşullarına uygun ve nispeten diğerlerinden bağımsız olarak kendi yolunu seçmesi, iktidar partisinin halkın iradesini teorilere ve programlara dönüştürme sorumluluğunu yerine getirmesi, ülkenin varması gereken hedefleri belirlemesi ve gitmesi gereken yönü belirlemesi önemli. Bu ülke halkının ülkenin gelişiminde en büyük sözü söyleme hakkına sahip olmasını sağlayacaktır. Her ülkenin koşulları, gelenekleri ve kültürleri farklı olduğu için herkese uyan bir kalkınma modeli yoktur. Ayrıca gelişme modelleri ne üstün ne de kalitesizdir. Onlar bir ülke için ya uygundur ya da uygun değildir.

Üçüncüsü, siyasi partiler için kendini inşa etmeyi güçlendirmesi, canlılığını sürdürmesine yardımcı olması için önemlidir. Ancak bu sorunlar, bir ülkenin yönetim sistemi ve kapasitesi için bir sınamadan daha fazlasıdır. Bunlar, aynı zamanda iktidar partisinin liderliğinin de sınavıdır. Bu yüzden, gelişmekte olan ülkelerdeki siyasi partiler, özellikle iktidar partileri kendi yönetim sistemi ve kapasitesini iyileştirmek için büyük çaba sarf etmelidir.

Dördüncüsü, gelişmeyi desteklemek için reformları derinleştirmek ve yeniliği teşvik etmek önemlidir. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in söylediği gibi teknolojik ve endüstriyel devrimin yeni döngüsü gelişme için altın fırsat yarattı ve büyümenin yeni itici güçlerini doğurdu. Gelişmekte olan ülkeler fırsatı değerlendirerek, gelişmiş emsallerini yakalayabilirler ve bunu yapmada başarısız olurlarsa onlar ve gelişmiş dünya arasındaki uçurum daha da büyüyecektir. Bu koşullar altında gelişmekte olan ülkelerdeki siyasi partiler, bu fırsatı sadece kendi ekonomilerini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda ekonomik altyapıyı sağlamada ve gelişmiş dünyayla olan açığı kapatmada en iyi şekilde kullanmalıdırlar. 

ÇKP, çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 160’tan fazla ülkede 560’tan fazla siyasi parti ve organizasyonla yakın teması sürdürüyor. Bu partilerin çoğu Çin’in başarılarını takdir etti ve ÇKP’nin süreçte oynadığı anahtar rolün farkındalar. Onlar, Çin’in, Çin karakterli sosyalizm inşa etmedeki başarısının gelişmekte olan ülkelere kendi gelişme yolunu bulması için yeni bir referans sağladığını ifade ettiler. 

Özellikle merkezinde Xi Jinping olmak üzere ÇKP Merkez Komitesi’nin liderliği altında Çin, salgını büyük oranda kontrol altına aldı ve normale yakın ekonomik faaliyetlere yeniden başladı. Üstelik Çin mutlak yoksulluğu ortadan kaldırdı. Bu başarılar Çin’in sosyalist yönetiminin etkililiğini gösteriyor ve gelişmekte olan ülkelerdeki siyasi partileri farklı alanlarda ÇKP ile görüş alışverişini ve iş birliğini daha fazla artırmaya teşvik ediyor. 

Çin Cumhurbaşkanı Xi, Çin ne kadar gelişirse gelişsin ve uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, Çin’in her zaman diğer gelişmekte olan ülkelerle dayanışma içinde olacağını ve onların güvenilir dostu ve samimi ortağı olmaya devam edeceğini söyledi.  ÇKP, kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlayacak, görüş alışverişini artırmaya devam edecek ve gelişmekte olan ülkelerin ortak zeminini genişletmek için daha fazla partiyle çalışacak, gelişmiş dünyanın küresel sahnede kolektif çıkarlarını korumaya yardım edecek ve ortak refahı sağlayacak.

ÇKP ayrıca Çin halkına daha fazla mutluluk getirmek, Çin’in ulusal modernizasyonunu başarmak ve dünya çapında barışı ve gelişmeyi ilerletmek için çaba göstermeye devam edecek.