Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Lübnan’daki ekonomik krizin çocuklara yönelik olumsuz etkisinin gittikçe arttığını bildirdi.

UNICEF Lübnan Temsilcisi Yukie Mokuo, başkent Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında, kurumun son 6 ayda yaptığı ve ülkedeki yaşam koşullarının kötüleşmesine bağlı olarak çocukların durumunu yansıtan anket ve araştırmaların sonuçlarını paylaştı.

Mokuo, mevcut ekonomik krizin çocuklara yönelik olumsuz etkilerinin aşamalı olarak arttığını, ufukta herhangi bir çözümün ise görünmediğini söyledi.

Yapılan anket ve araştırma sonuçlarına göre Lübnan’da açlık çeken, ailesinin geçimine katkı sağlamak için çalışmak zorunda kalan ve sağlık hizmetinden mahrum bulunan çocuk sayısının arttığını ifade eden Mokuo, çocukların yaklaşık yüzde 34’ünün ihtiyacı olan sağlık hizmetini alamadığını belirtti.

Mokuo, ilaç fiyatlarındaki artışın, birçok aileyi çocuklarının tedavi masraflarını karşılayamayacak duruma düşürdüğünü ifade etti.

“Yüksek enflasyon, fakirliğin artması ve işsizlik nedeniyle her 10 aileden 7’si, gıda ihtiyacını ancak biriken faturalarını ödemeyerek ya da kredilerle karşılamak zorunda kalıyor.” diyen Mokuo, son verilere göre her 10 Lübnanlıdan 8’inin fakirlik içinde yaşadığını kaydetti.

Lübnan hükümeti, 16 Kasım’da kalp, tansiyon gibi çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde kullanılanlar dâhil bazı ilaçlara yönelik sübvansiyonun bir kısmını kesmişti.