Ürdün, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik artarak devam eden ihlallerinden dolayı İsrail’e protesto notası verdiğini açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, fanatik Yahudilerin, Hamursuz (Pesah) Bayramı’nda Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden baskınları nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki eylemlerinin, tarihi ve yasal statüko ile uluslararası hukukun yanı sıra Doğu Kudüs’teki işgalci güç İsrail’in yükümlülüklerini açık şekilde ihlal ettiğini belirtti.

Mescid-i Aksa’nın bulunduğu 144 dönüm alanın tamamının Müslümanlara ait bir ibadet mekânı olduğuna dikkati çeken Fayiz, İsrail’in Aksa’ya yönelik eylemlerinin kabul edilemeyeceğini belirterek bu eylemleri kınadı.

Fayiz açıklamasında, Mescid-i Aksa ve çevresindeki alan ile alana girişlerin düzenlemesinin yalnızca Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin yetkisinde olduğunu vurguladı.

Sözcü Fayiz, Ürdün Dışişleri Bakanlığının işgalci bir güç olan İsrail’e, ihlallerini ve provokasyonlarını durdurması, tarihi ve yasal statüko ile Kudüs Vakıflar İdaresinin yetkisine saygı göstermesi talebiyle resmi kanallar aracılığıyla protesto notası gönderdiğini kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü ayrıca uluslararası toplumdan, Aksa’ya yönelik ihlallerini durdurması için İsrail’e baskı yapılması konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.