Hüseyin Şuekinci’nin hazırlayıp sunduğu Spor Hikâyeleri’nin bu haftaki konuğu, Topkapı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Fırat Şuekinci’ydi.

2005 yılında eğitim hayatına başlayan Topkapı Okulları, Türkiye’nin ilk özel meslek lisesi. Öğrencilerine ücretsiz eğitim veren Topkapı Okulları, ülkeye binlerce kalifiye elaman kazandırdığı gibi spora verdiği destek ve elde ettiği başarılarıyla da dikkat çekiyor.

“Toplumumuzun geleceği için üreten nesiller yetiştirmek zorundayız.” diyen Tahir Fırat Şuekinci, bunun da mesleki eğitimden geçtiğini söyledi.

Üniversite mezunu işsiz sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan Şuekinci, üniversite mezunlarının tek yönlü ve üretime dayalı olmayan bir eğitim aldıklarını dile getirerek, meslek lisesi öğrencilerinin ise meslek edindiklerini ve üretmeyi öğrendiklerini hatırlattı. Toplumların üretmeden bir adım öteye gidemediklerinin altını çizen Şuekinci, “Üretmek için meslek, meslek için de meslek lisesi lazım.” dedi.

Programda ailelere önemli mesajlar veren Şuekinci, meslek liselerine bakışın eskisi gibi olmadığını anımsatarak, “Meslek liseleri artık ‘Bundan adam olmaz bari bir mesleği olsun’ diye çocukların gönderildiği okullar değil. Meslek liseleri artık altın bilezik okulları. Çocuklarımız buralarda geleceklerini rahatlıkla inşa edebilirler. İsterlerse üniversiteye devam edebilirler.” dedi.

“Birçok spor branşında mücadele eden eğitim kurumunun müzesi, 16 yıllık kısa geçmişine rağmen onlarca kupayla ve başarıyla dolu.” ifadesinin kullanan Şuekinci’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

TÜRKİYE’NİN EN İYİ TEKNOLOJİ KOLEJİ

Eğitim kalitemizi belirleyen en önemli unsurun öğretmen kalitesi olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle öğretmen seçiminde titiz davranıyoruz. Alanında başarılı, işini seven öğretmenleri tercih ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye’nin en iyi Teknoloji Koleji seçilmiş olmamız da eğitime ne kadar önem verdiğimizin ispatıdır. Bu seviyeye gelmemiz elbette kolay olmadı. Kuruluş aşamasında birçok sorun yaşadık. Ancak asla pes etmedik.

SANAYİCİNİN NİTELİKLİ ÇALIŞANA İHTİYACI VAR

Sanayicinin ciddi bir şekilde nitelikli, iyi bir eğitim almış çalışana ihtiyacı var. Vasıfsız işçiye yani ara elemana değil nitelikli elemana ihtiyacı var. Gençlere mesleklerini sahada uygulamalı bir eğitim vererek öğretebilirsek başarılı olabiliriz, düşüncesiyle atölyelerimizi fabrikaya çevirdik.

ÖĞRENCİLER NASIL SEÇİLİYOR?

Mesleğe yatkınlık testlerimiz var. Rehber öğretmenlerimiz ve uzman bölüm şeflerimiz, öğrencinin bilişsel açıdan hangi alana yatkın olduğunu ölçüyorlar. El melekeleri neye uygundur? Bu yönde testler yapılıyor. Meslek sahibi olmak isteyen gençlerimizi kabul ediyoruz okulumuza. Üniversiteye devam eden birçok öğrencimiz de var. Ancak ana hedefimiz kısa yoldan teknik personel yetiştirmek.

EUROPASS TEKNİSYENLİK BELGEMİZ AVRUPA’NIN HER YERİNDE GEÇERLİ

Öğrencilerimiz direkt ustalık ve teknisyenlik belgesiyle mezun oluyorlar okulumuzdan. Bunun yanında bizden aldıkları diploma Avrupa’da Europass Belgesiyle geçerli. Öğrencilerimiz, bu teknisyenlik belgesiyle Avrupa’nın her yerinde iş bulma imkânına sahip.

BU OKULDAN MEZUN OLAN İŞSİZ KALMIYOR

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)’le yaptığımız girişimci anlaşmasıyla, para desteği alabiliyorlar. Bunun çok örneği var. İşe girme oranı, devlet okullarından ortalama 5 kat daha fazla. Bunun yanında öğrencilerimizle işverenleri buluşturuyoruz. Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın sayılı sanayi kuruluşlarıyla sürekli iş birliği halindeyiz.

3. HAVALİMANI YER ARMATÜRLERİ OKULUMUZDA ÜRETİLDİ

Öğrencilerimize üretmeyi ve üretim sorumluluğunu üstlenmeyi öğretiyoruz. Bir örnek vereyim. 3. Havalimanı’nın pist armatürleri bizim okulumuzda üretildi. Çok ciddi rakamlara ithal edilen ürünler, bunları ülkemize çok çok düşük bir maliyetle ülkemize kazandırdık. Öğrenciler bunları yaparken bir taraftan da vizyon sahibi de oluyorlar.

ROBOT YARIŞMASINDA DÜNYA 5.’Sİ OLDUK

Pandemi bizleri olumsuz etkilese de bu süreçte kolonyadan, sperliğe, dezenfektana, uzak mesafe aparatlarından temiz hava üreten cihazlara kadar birçok devlet kuruluşuna, okullara, ürettiğimiz şeylerle destek olmaya çalıştık. Güney Kore’de düzenlenen robot yarışmasında, Dünya 5.’si olduk. Bunun yanında İstanbul’da düzenlenen yarışmalarda birçok birincilikler aldı öğrencilerimiz. Okulumuz geçen yıl İstanbul’un en teknolojik okulu seçildi.

MESLEK LİSELERİ ÜNİVERSİTEYE GİTMEYE ENGEL DEĞİL

Meslek lisesi öğrencileri üniversiteye giremez, diye bir kaide yok. Üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerimize hafta sonu kursları veriyoruz. Mühendislikte okuyan birçok öğrencimiz var. Üniversiteden mezun olduktan sonra gelip okulumuzda öğretmenlik yapan öğrencilerimiz de var.

YÖK’TEN BİR RİCAMIZ VAR

Meslek Lisesi öğrencileri için teknoloji fakültelerinde ayrılmış olan kısa adıyla MTOG kontenjanı var. Bu kontenjanda yer alan bölümlere, meslek lisesi öğrencileri tercih etikleri takdirde normal liseden mezun olan öğrenciden düşük puan alsa bile yerleşebiliyorlardı. Ancak YÖK bir sınırlama getirdi mühendisliklere. İlk 300 bine giren tercih edebiliyor artık mühendislikleri. Bunun kaldırılması meslek liselerine daha çok katkı sağlayacak ve MTOG kontenjanları boş kalmayacaktır. Bu vesileyle YÖK’e sesimizi duyurmuş olalım.

PLANLAMA DOĞRU YAPILIRSA SPOR DERSLERE DE KATKI SAĞLAR

Velilerin, ‘Çocuğumuz spor yaparsa akademik başarı sağlayabilir mi?’ diye endişeleri olabiliyor. Sistemli bir çalışma, iyi planlanmış antrenman ve eğitim süreci öğrencinin derslerinde de sportif faaliyetlerinde de başarılı olmasını sağlar. Spor öğrenciyi kötü alışkanlıklardan, kötü arkadaşlardan, yanlış davranışlardan uzak tutar. Spor da meslek de disiplin demek.

SPORDA BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLERİMİZE MADDİ DESTEK SAĞLIYORUZ

Sporla ilgilenen bir öğrencinin servisinden yemeğine, kıyafetinden kitaplarına kadar tüm masraflarını Topkapı Okulları olarak biz karşılıyoruz. Spor bizim için çok değerli. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan çocuk mutlu olur, çevresinin desteği ve kazandığı başarı onu motive eder. Sağlığı, direnci, görüntüsü ve becerileri arkadaşları içinde de saygı uyandırır.

DÜNYA VE AVRUPA ŞAMPİYONU MİLLİ SPORCULARIMIZ VAR

Öğrencilerimiz bugüne kadar farklı spor branşlarında ulusal ve uluslararası turnuvalarda birçok dereceye imza attı. Milli takımlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil, diyorlar. Güreş’te Muhammed Furkan Dursun, hem Dünya hem de Avrupa Şampiyonu oldu. Müslim Barga, Avrupa’da ve Türkiye’de 1.’likler elde etti. Furkan Gürüz wushu branşında Avrupa ve Türkiye şampiyonu oldu.

Topkapı Okulları öğrencilerin elde ettiği şampiyonluklar:

– Başakşehir ilçesinde yapılan atletizm müsabakalarında genç erkekler ve genç kızlar kategorisinde takımlarımız 1.

– 29 Ekim Cumhuriyet koşusunda Songül Akkuş 1. 

– Atletizm branşında Ramazan Yücel yüksek atlamada İstanbul birincisi.

– Yunus Emre Kendirci 74 kg İstanbul 1.’si

– Ferhat Durdu Muay Thai branşında İstanbul 1.’si

– Kerim Demircan Ümit genç kategorisinde 61 kilogramda 1. 

– Mersin’de düzenlenen Muay Thai Türkiye Şampiyonası’nda Mert Korkmaz 84 kg 1. Mücahit Gürkan 51 kg 3. Ferhat durdu 54 kg 3. 

– Futbol takımı Başaksehir ilçe şampiyonu ve İstanbul 4.’sü.

–  Gözde Fırat İstanbul karate Şampiyonası’nda 1.