Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Hükümeti’nin Xinjiang konulu 10’uncu basın toplantısı dün Beijing’de düzenlendi.

Yerel hükümet yetkilileri, işletme sorumluları, işçiler ve uzmanların katıldığı toplantıda, Xinjiang’daki ekonomik ve sosyal kalkınmaya ilişkin gerçekler anlatıldı ve Çin karşıtı Batılı ülkelerin iddiaları püskürtüldü.

Aksu Huafu Tekstil Şirketi’nin işçilerinden Ekber Torhun basın toplantısında kendi hikâyesini anlattı.

Torhun geçmişte babasıyla birlikte çobanlık yapıyor ve kıt kanaat geçiniyordu. Sonra Huafu Şirketi’nde tekstil işçisi oldu ve hatta şirkette kız arkadaşıyla tanıştı. Torhun’un yaşamı daha da güzelleşti.

Ekber Torhun, Batılı ülkelerin Çin karşıtı güçlerinin “zorla çalıştırma” iddiasıyla Aksu Huafu Tekstil Şirketi’ne yaptırım uyguladığına dikkat çekerek, bu yaptırımların tipik bir karalama girişimi olduğunu, insan haklarını savunma kisvesi altında işçilerin haklarının çiğnendiğini belirtti.

Basın toplantısından edinilen bilgilere göre, yerel hükümetin uyguladığı aktif istihdam politikası sayesinde Xinjiang’da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşlar, sabit gelirli iş fırsatları elde etti.

Çin’in diğer eyaletlerinde çalışan Xinjianglı emekçilerin yıllık geliri 40 bin yuan’ı buldu. Bu sayı, emekçilerin çalıştıkları eyaletlerin kentsel kesimlerinde kişi başına düşen harcanabilir gelir ile hemen hemen aynı seviyede. Xinjing genelinde çalışan emekçilerin yıllık geliri ise 30 bin yuan’ı buluyor. Bu sayı, kırsal kesimlerdeki gelir seviyesinin çok üstünde.