CRI Türkçe

Çin’in uzay istasyonunun çekirdek modülünün ilk sakinleri, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i yeni yuvalarından selamladı.

Xi Jinping, Çin’in uzay istasyonunun çekirdek modülünde görevli üç astronotla önceki gün bir videolu görüşme gerçekleştirdi.

Uzayda üç ay kalacak astronotlarla Shenzhou-12 ile uzaya gönderilmelerinin altı gün sonrasında yapılan ilk görüşme, herhangi bir gecikme ve teknik aksaklık olmaksızın sorunsuz şekilde tamamlandı.

Basına yansıyan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Xi ile tecrübeli astronotlar Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo arasında samimi bir diyalog yaşandı.

Xi, en samimi dileklerini ilettiği astronotlara uzay misyonunda başarı diledi.

Astronot ekibinin liderliğini yürüten ve üçüncü uzay misyonuna katılan Nie, Çin ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile gurur duyduklarını vurgulayarak, “Biz Çinli astronotların artık yörüngede uzun süreli bir yuvası var.” dedi.

HALKTAN YOĞUN İLGİ

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin halkının astronotların sağlık durumunu çok merak ettiğini de aktardı.

Tabii halkın merakı bununla sınırlı değil. Uzayda astronotların ne yiyip içtiği, kullandıkları internetin hızı ve ellerindeki telefonların markası gibi birbirinden farklı konular internet sitelerinde büyük ilgi görüyor.

Dikkat çekilmesi gereken nokta ise tüm bu ilginin, Çin halkı, Çin hükümeti ve ülkenin uzay alanındaki başarıları ile ÇKP arasındaki bağı açıkça göstermesi…

Bu gelişme, halkın Çin’in uzay istasyonunun inşası sürecinde ÇKP’nin liderliğinde tüm insanlığa büyük katkılar yapacağına dair güçlü inancını yansıtıyor.

Vatandaşların Çinli astronotlara yönelik gönülden tebrik ve dilekleri de söz konusu uzay programının tüm ülke için bir gurur kaynağı olarak benimsendiğine işaret ediyor.

İşte, söz konusu görüşmenin en çarpıcı yanlarından biri olan, üç astronotun uzay istasyonunun çekirdek modülünün içinde Çin ulusal bayrağı ile Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) bayrağının önüne geçerek Xi ile görüşmesinin ardında yatan anlam tam da buydu.

DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

ÇKP’nin arkasındaki halk desteği farklı araştırmalarda da açıkça görülüyor.

California Üniversitesine bağlı Çin Veri Laboratuvarı’nın (China Data Lab) verilerine göre, Çin halkının hükümete yönelik güveni Haziran 2019’da 10’da 8,23 düzeyindeyken, Mayıs 2020 itibarıyla 8,87’ye yükseldi.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan uzun süreli bir araştırmanın sonuçları, halkın parti ve hükümete dönük memnuniyetinin 2016 yılında yüzde 93’e ulaştığını gösterdi.

Harvard Kennedy School çatısı altındaki “Ash Center”in yayımladığı rapor da Çin vatandaşlarının, hükümeti ulusal politikalardan yerel düzeydeki yetkililerin uygulamalarına kadar farklı açılardan çok etkili ve güçlü gördüğünü ortaya koydu.

EN ANLAMLI KUTLAMA

Üç astronot, 1 Temmuz’da ÇKP’nin 100. kuruluş yıl dönümünü uzayda kutlayacak.

Bu, astronotlar için eşsiz bir hatıra olacağı gibi, ÇKP’nin 100. yılında Çin’in geldiği gelişmişlik seviyesinin görülmesi açısından da sembolik bir öneme sahip.

Tıpkı uzay istasyonunda iki bayrağın yan yana durması, ÇKP’nin ve Çin halkının kenetlenmesi güçlenerek sürecek.