Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de uzay turizmi için tarihi bir gün gerçekleştiğini ifade eden Tiyanşan, İngiliz milyarder Richard Branson’ın kendi sahibi olduğu Virgin Galactic’a ait bir uzay aracıyla ilk kez uzaya yolculuk ettiğini kaydetti.

Uzay yolculuğunun ABD’nin New Mexico eyaletinde rötarlı gerçekleştiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Richard Branson beraberinde iki pilot ve şirketinin 3 çalışanı ile birlikte toplamda 5 kişilik grupla bu seyahate gerçekleşirdi. Uzay aracı yeryüzünden 70 kilometre üzerine çıktı ve araç içindekiler birkaç dakika yer çekimi olmayan bir ortam deneyimledikten sonra uzay aracı tekrar dönüş yolculuğuna başladı.

Branson iniş sonrası yaptığı açıklamada çocukluğundan beri bu anın hayalini kurduğunu söyledi ve ‘Dürüst olmak gerekirse dünyanın uzaydan görünüşüne hiçbir şey sizi tam olarak hazırlayamaz. O an gerçekten bir sihir gibiydi.’ dedi.

2023’TE UZAYA YOLCULUK

Bu aslında başlangıç. Şirket ilerleyen yıllarda bunu paralı özel uçuşlara çevirmeyi düşünüyor. Branson’ın yaptığı uçuş sonrası iki kez daha test uçuşu yapılacak. 2023 yılından itibaren her yıl 100 uçuş gerçekleştirmeyi hedefliyorlar. Ancak biletler oldukça pahalı olacak. 300 bin ila 400 bin dolar arası ücret ödenmesi bekleniyor.

Richard Branson uzay turizmi konusunda yalnız değil.  Elon Musk ve Jeff Bezos uzay yolcuğu için şirket kuran milyarderler arasında. Bezos’un kurduğu şirketin ay sonunda bezer yolcuğa çıkması bekleniyor.

Bundan sonra uzay turizminin başlayacağı günler çokta uzak değil gibi görünüyor. Nitekim uzmanlar şaka ile karışık bunun zamanlamasının oldukça iyi olduğunu söylüyorlar. Çünkü küresel ısınma ile birlikte dünyanın pek çok bölgesinin yaşanma hale gelebileceğine işaret ediyorlar.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLAR CALIFORNIA İÇİN OLDUKÇA ZOR OLACAK

ABD’nin California bölgesi bir ay içinde ikinci kez sıcak hava dalgasına maruz kaldı. Nitekim geride kanal haziran ayı Kuzey Amerika kıtası için tarihinin en sıcak haziran ayı olarak kayıtlara geçti. Bilim insanlarının bunun nedenini küresel ısınmanın bir sonucu olarak nitelendiriyor.

Temmuz ayına girdik ve yeni bir sıcak hava dalgası var. California’da pek çok bölgede bu hafta sonu yılın bu zamanlarında daha önce rastlanmadık yükseklikte sıcaklıklara rastlandı. Bu da istisnasız olarak küresel ısınmanın bir parçası görülüyor.

Yaşanan sıcaklıklar pek çok şehrin mücadele etmesi mümkün olmadı. Altyapı sonları yaşandı. Yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Yetkililer bu tarz hava dalgaları öncesinde uyarılarda bulunuyorlar. Bazı yerlerde hava sıcaklığının 50 dereceyi geçtiği görülüyor.

California’da yangılar yılın bu aylarda çok büyük sorun. Şimdiden pek çok yangın başladı. Önümüzdeki aylar California için oldukça zor olacak. Bu hava şartlarını çok sık yaşadığımız içinde iklim krizi ile mücadele konusunun tam anlamıyla siyasetin en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Bunu en azından California için net bir şekilde söyleyebiliriz.”