Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Soğuk Savaş zihniyetinden en kısa süre içinde vazgeçip uzayda silahların konuşlandırılmamasına ilişkin projeye katılması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu Toplantısı’nda “uzayda silahlanma yarışının önlenmesi” taslak belgesi ezici bir oy çoğunluğuyla kabul edildi. Ancak ABD bu belgeye insanlığın kader ortaklığı anlayışı kavramının dahil edilmesini engellemek için çok çalıştı.

Sözcü Wang Wenbin bugün düzenlenen basın toplantısında belgenin uzayda bir silahlanma yarışını önlemeyi ve insanlığın kader ortaklığını tesis etmeyi amaçladığını hatırlattı. BM Genel Kurulu’nun beş yıldır kader birliği anlayışını kendi karar belgelerine dahil ettiğine işaret eden sözcü bunun söz konusu anlayışın dünya halklarının talebi olmasının yanı sıra uluslararası toplumun uzayın barışçıl kullanımına ilişkin talebini de karşıladığını dile getirdi.

Sözcü maalesef bu konuya ideolojik açıdan bakan ABD dahil bazı ülkelerin dünya ülkelerinin ortak bir kadere sahip olduğunu iddia ederken gruplaşmayı kışkırttığını belirtti. Sözcü, ABD’nin sorumsuz ve çifte standarda dayalı girişimlerine BM üye ülkelerinin çoğunun karşı çıkacağına dikkat çekti.

Sözcü, ABD’nin Soğuk Savaşı zihniyetinden en kısa süre içinde vazgeçip uzayda silahların konuşlandırılmamasına ilişkin projeye katılması gerektiğini söyledi.