Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gül Ergör, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Ergör, aşı uygulamaları, koronavirüs salgınındaki son durum ve “tam kapanma kararı”nı değerlendirdi.

Şu anda alınan karardan memnun olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gül Ergör, kapanma kararının geciktiğini belirtti.

KAPANMA DAHA ÖNCE BAŞLAYABİLİRDİ

15 gün süren tedbirleri beklemenin gereği olmadığını ifade eden Prof. Dr. Ergör’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Daha önceden de başlayabilirdi kapanma. Ekonomik kaygılar var tabii ki, insanların evine ekmek götürebilmesi kaygısı var ama karşı tarafta da fazladan ölümler var.

Vakalarda, 5 bin şu an için hedeflenebilecek iyi bir sayı ama 5 bin de çok rahat hareket edilebilecek bir yer değil. 5 bine gitmek güzel ama bu önlemlerle bayramın sonunda 5 bine varacağımızı öngörmüyorum. Yine de çok fazla sayıda çalışan sektör var, çok istisna var. Ben salgının hızının 5 bine inecek kadar hızlı gideceğini düşünmüyorum. 5 bine inmesi için biraz daha zaman olması lazım.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Günde 500-600 bin aşı yapabilirsek ikisinin bir araya gelmesiyle hız düşebilir ancak öyle bir şey de görmüyoruz. Bakanlığın açıklamasına göre, beklenen aşılar zamanında ulaşmayacak gibi görünüyor. Yerli aşılar için oldukça fazla zaman var. Çünkü faz 3’e başlanmadı, onun sonuçlarının alınması gerekecek ondan sonra üretime geçilecek. Belki faz 3 sırasında erken onay alabilir diyorlar ama bu da riskli bir şey. Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceği belirtiliyor. Yerli aşıdan önce o gelebilir belki ama bizim böyle bir aşı pratiğimiz yok yakın zamanda.

MUTASYON GEÇİREN VİRÜSLER

Mutant virüs hastalandıktan sonra farklı bir tablo oluşturmuyor gördüğümüz kadarıyla fakat bulaşması daha hızlı oluyor ya da daha çok kişiye bulaşabiliyor. Mutant virüs yokken sağlık çalışanıyla sağlık çalışanı arasındaki bulaşma çok olmuyordu. Şimdi aşısız sağlık çalışanları arasında bulaşma daha çabuk oluyor. Bu da bize mutant virüsün daha çok bulaştığını gösteriyor.

Gözlemler aşıların mutasyonlu virüsten koruyabildiğini gösteriyor, aşı olup mutasyonlu virüsle enfekte olan da var olmayan da var. Dolayısıyla koruyor diyebiliriz ama hangi mutant virüslere karşı? Brezilya ve Güney Afrika varyantından daha çok şüpheliyiz ama İngiltere varyantına karşı daha çok koruduğunu söyleyebiliriz.

YENİ SEMPTOMLAR

Kendi hastanemde biraz daha burun akıntısı, nezle semptomları görüyoruz. İlk başlarda Covid-19’da nezle olmuyor, diye belirgin bir ayırım yapıyordum. Son zamanlarda nezle benzeri semptomları biraz daha fazla gördük. Ateş çok fazla görülmüyor, baş ağrısı, kas ağrısı daha çok görülen semptomlar oluyor. Geçen yıl bu tarz semptomlar olmuyordu.

AŞILAMA TAKVİMİ

Her şey aşıların gelme hızıyla ilgili. Biz günde 500-600 bin aşı yapabiliyoruz. Eğer öyle olursa ayda 10 milyon aşı yapılabilir ama yeter ki, aşılar gelsin. Şu anda 20 milyon yapmış durumdayız ayda 10 milyon yaparsak epey uzun sürebilir hesapladığınızda. Tekrar kışa gelmeden 100 milyon aşı yapsak iyi olur.”