Ersoy İrşi

Resim tarihine damga vuran, dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un bugüne dek sadece siyah-beyaz bir fotoğraftan görülebilen tablosu ortaya çıktı. 1950 yılından sonra izine rastlanmayan eser geçen yıl Japon koleksiyoner Katsushige Susaki tarafından satın alındı ve geçen günlerde Saitama Museum of Modern Art’ta sanatseverlerin karşısına çıktı.  

Van Gogh’un erken dönem suluboya eserlerinden olan “Meadow, in the Background the New Church and St Jacob’s Church” adlı tablo Temmuz 1882’de çizildi. Eser, Van Gogh’un 1882 Temmuz’undan kalma en iyi erken dönem sulu boyalarından biri olarak görülüyor. Sahnenin çoğunda, arketipik Hollanda manzarası olan ineklerin olduğu tarlalar yer alıyor. Ufukta, ortasında dumanı tüten bir fabrika bacası ve şehirden sıra sıra evler görülüyor. En solda, Nieuwe Kerk’in (Yeni Kilise) kulesi, biraz sağda Aziz Jacob’un kulesi yer alıyor. Bu iki kilise, Van Gogh’un bir başka suluboya tablosu olan Yeni Kilise ile Lahey Manzarası’nda daha yakından görülebilir.

EVDE YER BULAMADI TAVAN ARASINDA UNUTULDU

70 yıldır tablo sadece siyah beyaz bir fotoğraf karesinden görülüyordu. Eserin resim sanatındaki önemi kadar kayboluş hikâyesi de oldukça ilgi çekici. Van Gogh, 1883’te ailesinin Nuenen köyüne taşındığında, Lahey’deki kaldığı yerden çalışmalarını getirdi, ancak iki yıl sonra ayrıldıktan sonra tahta bir sandıkta geride bıraktı. Ayrıca sandıkta, hayran olduğu sanatçıların da eserlerinin reprodüksiyonları vardı.

Usta ressamın annesi 1886’da Hollanda’nın Breda kentine taşındığında sandığı da götürdü. Ancak yeni evi küçüktü ve bu nedenle oğlunun eşyalarını yerel bir marangoz olan Adrianus Schrauwen’e saklaması için verdi. Sonrasında ise tüm eşyalar marangozun tavan arasında unutuldu.

The Art Newspaper’dan Martin Bailey’in haberine göre yıllar sonra marangoz Schrauwen, çizimleri, sulu boyaları ve reprodüksiyonları içeren klasörleri bulmak için terk edilmiş sandığı açtı. 1903’te kendi mutfak ekipmanlarının bir kısmını ve Vincent’ın eşyalarını 4 İngiliz şiline ( bugünün parasıyla 15 sterlin) ikinci el mobilya satıcısı Johannes Couvreur’a sattı.

SERGİDE 9 STERLİNE SATILDI

Couvreur, daha sonra sandığı bir giyim mağazası işleten Kees Mouwen’e sattı. Mouwen’den sonraki alıcı ise Rotterdamlı sanat simsarı Margareta Oldenzeel oldu. Oldenzeel sandıktaki eserler için 1903 yılında üç ayrı sergi düzenledi. Bunlardan biri Meadow, Arka Planda Yeni Kilise ve Aziz Yakup Kilisesi’ni içeriyordu. Sergide, sulu boya tablo bugünkü değeri 9 sterlin olan bir fiyata satıldı. Tablo 20’nci yüzyılın ilk yarısında Eduard van Biema, Felix Hirschel ve P. Verschure adlı koleksiyonerler tarafından satın alınarak üç kez el değiştirdi. Tablonun 1950 yılından sonra kimin koleksiyonunda olduğuna dair ise bir bilgi yok.

Geçen yıl Katsushige Susaki adlı Japon koleksiyoner tarafından satın alınan eser Saitama Museum of Modern Art’ta sergilenmeye başlandı. Yıllarca siyah beyaz bir fotoğraftan görülen eserin renkli hali sanatseverler tarafından ilgiyle karşılandı.