Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Fransa, Almanya, Hollanda ve İspanya’nın diplomatik temsilcilerine protesto notası verdi. 

Bakan Arreaza, Twitter hesabından, misyon şeflerine protesto notasını teslim ettiği fotoğrafları paylaşarak, Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Anayasası’na uygun şekilde ülkede bulunan söz konusu diplomatik temsilcilere nota verdiğini duyurdu. 

Arreaza, bugün düzenlediği basın toplantısında, Caracas’taki AB Heyeti Başkanı Büyükelçi Isabel Brilhante Pedrosa’nın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini ve ülkeden çıkması için kendisine 72 saat verildiğini bildirmişti. 

Bakan Arreaza, bu kararın AB’nin Venezuelalı yetkililere yaptırım uygulama kararı nedeniyle alındığını belirterek, hâlihazırda AB ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Venezuela’ya karşı 55 yaptırım kararı uyguladığını hatırlatmıştı. 

AB Konseyi’nden 23 Şubat’ta yapılan açıklamada, “demokrasi ve insan haklarına zarar verdikleri gerekçesiyle” Venezuelalı 19 yetkiliye yaptırım uygulama kararı alındığı açıklanmıştı.

Aynı gün Venezuela Ulusal Meclisi, Maduro’ya ülkedeki AB yetkilisinin “istenmeyen kişi” ilan etmesi talebinde bulunmuştu. Maduro hükümeti, 29 Haziran 2020’de de ülkedeki AB yetkilisini “istenmeyen kişi” ilan etmiş ve sonrasında bu kararından vazgeçmişti.