Çin hükümeti dün Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde nüfusun gelişimini ayrıntılı verilerle anlatan ve dünyaya Çin’in bir başarı örneğini gösteren “Xinjiang’da Nüfusun Gelişimi” adlı beyaz kitabı yayınladı. Beyaz kitapta, Çin’in Xinjiang bölgesindeki etnik grupların nüfusunun sağlıklı gelişimi örneklerle anlatıldı. Böylece Çin karşıtı Batılı güçlerin Xinjiang hakkında uydurduğu tüm yalanlar bir kez daha gün yüzüne çıktı. Batılı güçlerin Xinjiang’ı koasa sürükleme ve Çin’in gelişmesini engelleme planları da suya düştü.

2020’ye ait veriler, son 10 yılda Xinjiang’ın nüfus artış hızı açısından Çin’de 4. sıraya, nüfus artış miktarı bakımından da 8. sıraya yükseldiğini gösteriyor. Aynı zamanda Uygur nüfusu, 2000’de 8 milyon 345 bin 600 iken, 2020’de yüzde 1,67 artarak 11 milyon 624 bin 300’e çıktı. Bu rakam diğer etnik grupların nüfus artışından daha yüksek bir orana tekabül ediyor.

Ancak Çin karşıtı Batılı güçler gerçekleri göz ardı ederek, sözde “zorla çalıştırma”, “zorla kısırlaştırma” ve “asimilasyon” yalanlarını ortaya atıp Xinjiang’da pamuk, domates ve fotovoltaik güneş paneli üretimine kısıtlamalar getirdi. Asıl amaçları, Xinjiang’daki çeşitli etnik grupları çalışma ve gelişme haklarından mahrum ederek Xinjiang’ı kapalı ve yoksul haline getirdikten sonra, Çin’de kaos yaratarak Çin’in kalkınmasına ket vurmaktır.

Fakat yalanlar gerçeklerin önüne geçemez! Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçler tarafından yaratılan Xinjiang yalanları, uluslararası toplumda hiçbir etki yaratmayacak, Xinjiang bölgesinin modernleşme sürecine zarar veremeyecek ve Çin’in gelişmesini engelleyemeyecektir.