Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’da hava sıcaklılarının artmasıyla birlikte koronavirüs vakalarının giderek azaldığına dikkat çeken Özkan, “Bu durum virologların ‘acaba koronavirüs kış salgını mı?’ sorusunu gündeme taşımasına neden oldu. Bu yersiz değil. Geçen yıl da mayıs ayı itibarıyla koronavirüs vakalarında ciddi bir azalma meydana gelmiş ve sonbaharla birlikte vakalarda artış gözlenmişti. İşte bu durum virologların bu soruyu gündeme taşımasına neden oldu. Avrupa’daki sağlık otoriterleri ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) buna ilişkin somut bir bilgi olmadığını belirtiyor. Ancak Avrupalı uzmanlara göre hem virüs hem de insandan kaynaklanan etkenler nedeniyle koronavirüsün azalması daha az. Çünkü uzmanlara göre, koronavirüs düşük sıcaklıklarda daha kolay yayılıyor. Sıcak ve nemli havalarda virüsün bulaşma oranı daha düşük. Uzmanlar bunun nedenini de damlacıkların kuru havalarda küçülmesi ve bu nedenle de yayılımının daha az olmasını gösteriyorlar. Yine metal yüzeylerde örneğin kapı tokmaklarında virüsün uzun süre yaşadığı belirlenmişti. Soğuk havalarda bu süre daha da uzuyor. Ancak sıcak havalarda virüsün koruma kalkanı biraz düşüyor ve göze çarpıyor. Uzmanlara göre, buna insanların da ektisi var. Çünkü insanlar kışın daha fazla kapalı mekânlarda zaman geçiriyor. Kaloriferler açık ve içeride nem oranı düşük bunun da virüsün kapalı alanlarda insanların birbirine daha fazla bulaştırmasına neden olduğu belirtiliyor.” dedi.

JAN VAN EYCK YILI’NDA “YEDİ DUYU TÜRÜ’ ETKİNLİĞİ

Gazeteci Yusuf Özkan, Belçika’da sanatsal bir projenin parçası olan “Tanrının kokusu nasıldır?” sorusunun yanıtının arandığı söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

Bu sene Belçika’da yüzyıllar önce çağının çok ilerisinde eserler vermiş olan ünlü Flaman ressam Jan Van Eyck yılı. Bu Gent şehrinde ‘Yedi Duyu Türü’ adı altında kültürel etkinlik düzenleniyor. Jan Van Eyck’in çalışmalarından yola çıkılarak bütün duyulara hitap edilen bir dizi sanatsal etkinlik planlandı. Bu ‘Yedi Duyu Türü’ çerçevesinde Amerikalı koku sanatçısı Saskia Wilson Brown tarafından tanrı kokan bir parfüm yaratıldı. Parfüm Kuran ve İncil’deki kutsal metinlerden dayanak alıyor. Bu metinlerde tarif edilen kokulardan yola çıkarak bu parfümü gerçekleştirdi Amerikalı sanatçı. Değişik malzemeler kullandı. İncil ve Kuran’dan geçen mür ve reçine kokuları başta olmak üzere kutsal metinlerde geçen birçok kokuyu harmanladı ve yeni bir koku yarattı.  Geçen hafta Gent şehrinde sanatsal tur kapsamında kent sakinlerine ve sanatseverlere koklatıldı. Oldukça farklı görüşler çıktı. Kimisi bunun orta çağdan kalma bir deodorant olduğunu söyledi. Kimisi de kendisine alerjisi olan her şeyi hatırlattığını belirtti. Halen test ediliyor. Tabii bu dinsel bir deney değil. Çünkü yaşadığı çağda dini metinlerden yola çıkarak, hayal dünyasını da kullanarak farklı sanatsal ürünler üreten Jan Van Eyck’in gözünden sanata ve kutsal yaşama bakışı tanımak, anlamak amacıyla yapılmış bir sanatsal çalışma.”