Xinhua

Covid-19 köken takibi, tek bir ulus yerine küresel olarak birden fazla ülkede yapılmalıdır. Bilim insanları tarafından yapılacak araştırmaların bir sonraki aşamasında öncelikli ülkelerden biri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmalıdır.

Giderek daha fazla raporda 2019’un ikinci yarısından itibaren küresel olarak birden fazla yerde farklı salgın bulguları görülüyor. Son araştırmalar, ABD dâhil olmak üzere birçok ülkede Çin’deki salgından daha önce virüs ve enfeksiyon belirtileri ortaya çıktığını gösterdi. Yalnızca ABD’de en az beş eyalette Covid-19 bulaşı resmi olarak ülkedeki ilk vaka duyurulmadan önce gözlemlendi.

ABD, pandemide en fazla enfeksiyon ile ölümün görüldüğü ve salgına karşı mücadelesinin yanıtsız sorularla dolu olduğu bir ülke. Buna rağmen, ABD’deki köken izleme çalışmaları yeterli değil. Artan şüphelere rağmen ABD, üssün kapatılmasıyla ilgili kritik bilgileri “ulusal güvenlik” bahanesiyle açıklamayı reddetmeye devam etti.

Çin, virüs kaynağı takibini gerçekleştirmek adına Wuhan’ı ziyaret eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının ihtiyaçlarını karşılamak, ilgili tarafları organize ve koordine etmek için elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Buna rağmen ABD, üssün kapatılmasıyla ilgili açıklama yapmak yerine, Çin’in uyumlu ve etkili virüsle mücadele önlemlerini lekelemeye çalıştı.

ABD ULUSLARARASI BİLİM İNSANLARININ ARAŞTIRMALARINA KAPILARINI AÇMALI

Uzmanlar, sözde “laboratuvar sızıntısı” teorisinin “olası olmadığı” sonucuna vardı ve küresel olarak ilk vakalar hakkında daha fazla araştırma yapılmasını tavsiye etti. ABD’nin amacı açıktır. Amaçları, salgına karşı verdikleri beceriksiz yanıtın sorumluluğunu olabildiğince az üstlenme, diğer ülkeleri itibarsızlaştırma ve baskı altına alma siyasi gayesine ulaşmaktır. Bu çirkin sayfayı insanlığın pandemi ile mücadele “yıllıklarına” kaydetmek gerekiyor. Köken izleme çalışmaları siyaset ile manipüle edilmemelidir. Bu çalışmalar, uluslararası toplumu bölmek şöyle dursun, herhangi bir ülkeyi suçlamak için kullanılmamalıdır.

ABD, parmakla gösterme ve geçiştirme saplantısını bir kenara bırakarak, küresel toplumun birçok sorusunu yanıtlamak ve Covid-19 virüsünün kökeninin izlenmesine katkıda bulunmak için uluslararası bilim insanlarının araştırmalarına kapılarını açmalıdır.

Covid-19 virüsünün izini sürmek, bilim insanlarının evrensel bir bakış açısıyla küresel iş birliği gerektiren karmaşık bir bilimsel meseledir. Meseleyi siyasallaştırmak bu çabayı sekteye uğratacak ve daha fazla canı alacaktır.

Çin, açıklık; şeffaflık, bilim ve iş birliği ruhu içinde küresel köken izleme iş birliğini desteklemeye ve çalışmalara katılmaya devam edecektir. Özellikle ABD dâhil olmak diğer ülkelerin de buna ayak uydurması gerekir.