Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Hastalıklar Programı Teknik Lideri Maria D. Van Kerkhove, dünya çapında yeni koronavirüsün (Covid-19) kaynağına dair ipuçlarını uluslararası laboratuvar ağı aracılığıyla takip ettiklerini kaydetti.

Son günlerde yayınlanan rapor ve medyada yer alan haberlere göre, Aralık 2019’dan önce birçok ülkedeki insan ve çevre örneklerinde yeni koronavirüsün olduğuna dair ipuçların bulunduğunu gösterdi.

Maria D. Van Kerkhove, dün düzenlenen basın toplantısında, DSÖ ve ona bağlı bölgelerdeki ofislerde çalışanların bu bulguları keşif edenlerle doğrudan temas kurduğunu ve kalan örneklerin olup olmadığını tespit etmek ve sonraki iş birliğini gerçekleştirmek için müzakere ettiklerini ifade etti.

Öte yandan DSÖ, kritik grupları aşıladıktan sonra tüm ülkeleri yeni koronavirüs aşılarını paylaşmaya ve aşı üreticilerini üretim ölçeğini genişletmeye çağırdı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, dün düzenlenen basın toplantısında, aşıların adaletsiz dağıtımının ciddi etki getirdiğini ifade etti.

Tedros Ghebreyesus, dünya genelinde aşılanma sayısının hâlihazırdaki enfekte kişilerin sayısını aşmasına rağmen, aşılanmanın dörtte üçünden fazlasının küresel üretimin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan 10 ülkede bulunduğunu ve 2,5 milyar nüfusa sahip yaklaşık 130 ülkede hiç aşı yapılmadığını kaydetti.

Tedros Ghebreyesus, dünyadaki en yüksek riskli insan gruplarının aşılanma çalışması ne kadar geciktirilirse, virüsün mutasyona uğrama ve insanın bağışıklığını aşma olasılığının artacağı görüşünde.

Tedros Ghebreyesus, ayrıca aşıların üretim ölçeğinin genişletilmesi ve üreticilerin kamu fonu elde ettikten sonra verileri ve teknolojileri paylaşması gerektiğini dile getirdi.