Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dâhil ilgili ülkelerin bilimsel ve şeffaf bir tavırla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile iş birliği yapması gerektiğini belirtti.

Son zamanlarda bazı Amerikalı yetkililer, yeni koronavirüsün kaynağı hakkında kapsamlı soruşturma çağrısında bulunarak, Çin’in soruşturma sürecinde tam bir şeffaflık sürdürmediğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, virüsün kaynağının bilimsel bir konu olarak insanlığın virüsler hakkındaki anlayışını geliştirme ve gelecekte ortaya çıkabilecek bulaşıcı hastalıkları daha iyi önlemeyi amaçladığını kaydetti.

Zhao, “Salgının ortaya çıkmasından bu yana Çin, öncü olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) virüs kaynağı için dünya çapında gerçekleştirdiği soruşturma çalışmalarını desteklemektedir. 14 Ocak’tan 10 Şubat’a kadar, DSÖ uzman ekibi ve Çinli uzmanlar Wuhan’da bir aylık derinlemesine çalışmalar gerçekleştirdi. Uzmanlar birlikte saha incelemelerinde bulunarak büyük miktarda veriyi analiz ederek otoriter inceleme raporunu yayımlayıp önemli sonuçlara vardılar. Bu ortak çabalar, virüsün kaynağıyla ilgili küresel soruşturmanın ilerletilmesinde olumlu rol oynadı.” dedi. 

Gerçekleri savunduğunu iddia eden bazı ABD’li şahısların aslında siyasi manipülasyon amaçladığına dikkat çeken Zhao, salgın konusunda Çin’i karalayarak “virüsün laboratuvar sızması” gibi sahte haber uydurmanın bilimsel araştırma ruhuna ve araştırma sonuçlarına büyük bir saygısızlık olduğunu dile getirdi.

Sözcü salgının 2019’un ikinci yarısında ortaya çıktığını gösteren deliller olduğunu hatırlatarak, “ABD, Çin gibi bu konuda açık ve net olmak istiyorsa, DSÖ uzmanlarının Fort Detrick’teki ABD askeri üssüne ve dünyanın çeşitli yerlerindeki ABD biyolojik laboratuvarlarına davet edilmesi gerektiğini” ifade etti.