China Daily / Mario Cavolo

Yeni koronavirüsün kaynağının izlenmesi etrafında dönen siyasi gösterilerin en kederli ve en endişelendirici yönü, bütün dünyada enfeksiyon ve ölüm oranlarının artışını görmezden gelmektir. Salgını siyasallaştırmanın iki ana yönü, salgının şiddeti ve onu kontrol altına almak için alınan önlemler ile virüsün kaynağına ilişkin “soruşturma” talebidir.  

Bu tür bir soruşturma talep eden Amerikalı siyasetçilere, salgını kontrol etmek ve ülkedeki yüksek ölüm oranını azaltmak için ne yaptıkları sorulduğu zaman, onlar genellikle bir yanıtları olmadığı için komplo teorilerine başvurmaya başlıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) tahminleri, gribin 2010 yılından bu yana yılda 12 bin ila 61 bin ölüme yol açtığını gösteriyor. Bu, Covid-19 salgınının bir buçuk yıldan daha az sürede sebep olduğu 631 binden daha fazla can kaybının, yıllık grip ölümlerinden 10 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu, siyasetle ilgisi olmayan gerçek bir sorun, tıbbi bir sorundur. Ancak ABD’li siyasetçiler bunu kavramayı reddediyorlar.

Bu yıldan önce hiç grip aşısı olmamıştım. Bir doktorun, yıllık grip aşısının “yardımcı olacağını” açıkladığını hatırlıyorum. O, “yıllık grip aşısının grip olmayacağını garanti etmeyeceğini, ancak grip virüsüne yakalandığınızda bünyenizin virüsle daha iyi mücadele etmesine yardımcı olacağını, ciddi biçimde hastalanmayacağını, bu yüzden grip aşısını önerdiklerini” söyledi. Yine de grip aşısı olmamayı seçtim. Fakat durum şimdi farklı. Herhangi bir grip virüsünden çok daha ölümcül bir virüsle karşı karşıyayız. Bu durum kendi sağlığım ve güvenliğimin yanı sıra benim etrafımdakiler -ailem ve içinde yaşadığım toplum- ile devamlı olarak veya ara sıra ziyaret ettiğim yerlerde çalışan insanlar konusunda beni sorumlu kılıyor. Bu yüzden, salgına uygun davranışları uygulamam kesinlikle gerekli, maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak gibi. Ben zaten Covid-19 aşısı oldum ve eğer gerekirse gelecekte güçlendirici bir aşı olacağım. 

Yine de kimi batılı ülkelerde, bazıları “özgürlük” konusunda o kadar takıntılı ki “özgürlük” adına ölebileceklerinde ısrar ediyorlar ve diğerlerini de kendileriyle birlikte sürüklüyorlar. Benzer şekilde, virüsün kaynağını izleme söz konusu olduğunda, Wuhan’da tespit edilmeden aylar önce bazı ülkelerde SARS-CoV-2 benzeri virüsün belirlendiğine dair giderek artan açık kanıtlara meydan okuyan siyasi güdümlü bir grup görüyoruz. Aslında, Wuhan’da tespit edilmeden birkaç ay önce virüsün ABD’de bulunduğunu gösteren kanıtlar vardı. Ancak ABD’li siyasetçiler salgın konusunda Çin’i suçlamada kararlı olduğu için ülkenin herhangi bir yerinde soruşturma bir yana herhangi bir çalışmanın yapılmasına izin vermeyecekler. 

ABD’NİN ÇİN’İN BARIŞÇIL YÜKSELİŞİNİ KONTROL ETME GİRiŞİMİ SÜRÜYOR

Eylül ve Ekim 2019’da ABD’de tıp uzmanları ile hastaların özellikle ciddi erken bir grip mevsimi olduğuna dair bildirimleri vardı. Arizona’da ailemin bir ferdi bu gerçeği benimle paylaştı, ancak ciddi vakalara yol açan virüsün tespit edilmesi konusunda herhangi bir girişim yoktu. Ayrıca, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün haziran ayındaki bir çalışması, başlangıçta bildirilenden daha önce beş eyalette SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının kanıtlarını buldu. Araştırma birçok kişinin antikorlara sahip olduğunu teyit etti -bu da ABD’de SARS-CoV-2 benzeri bir virüsün Aralık 2019’da tespit edildiğini öne süren bir CDC çalışmasından ayrı olarak yeni koronavirüsün Çin’den önce ABD’de çok fazla yayıldığının başka bir kanıtıydı. 

Şu anda kapalı olan Maryland’deki Fort Detrick’in civarında bulunan huzurevlerindeki salgınlar ve “elektronik sigara içme” hastalıklarının yanı sıra daha önce diğer ülkelerdeki SARS-CoV-2 benzeri virüsün tanımlanması gibi dikkate alınması gereken birçok diğer kanıt göz önüne alındığında, bir sonraki uygun adım, kapsamlı bir bilimsel çalışmanın parçası olarak ABD’de virüsün kaynağını izleme araştırması olacaktır. 

Bu tür bir çalışmanın siyasi bir tarafı yoktur, çünkü bir virüs, bakteri veya hastalık hakkında daha fazla öğrenmek için kanıtlanabilir, gözlenebilir kanıt kaydını takip etmek, gelecekte herhangi bir salgınla başa çıkabilmenin en iyi yoludur. Bu tür bir çalışma, istihbarat ajanlarının ve kesinlikle siyasetçilerin değil, bilim insanlarının çalışmasıdır. Çin’i virüsü yaymakla haksız yere suçlayarak Covid-19 salgınını siyasallaştırmak için kötü niyetli bir gündem oluşturmak, ABD’nin, Çin’in barışçıl yükselişini kontrol etmek ve Washington’ın küresel liderliğini sürdürmenin sadece diğer bir girişimidir.