CGTN / Alessandro Golombiewski Teixeira

Dünya Covid-19 salgınından açı çekerken, küçük bir grup Amerikalı siyasetçi, bıkıp usanmadan koronavirüsün kaynağının izlenebilirliğini siyasallaştırmaya ve Çin’i kendi art niyetleri için lekelemeye çalışıyor. Cumhuriyetçi Michael McCaul (Texas eyaleti) başkanlığındaki Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi azınlık personeli, “Covid-19’un Kaynakları Raporu”nun yenilenmiş versiyonunu yayınladı ve Çin’i kasten uydurma tarihler ile vakalara dayalı haksız saldırılarla karaladı. 

Rapora göre, dünyanın önde gelen yarasa koronavirüs araştırma merkezi Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün yanı sıra Wuhan’daki diğer laboratuvarlar Covid-19 salgının kaynağını oluşturuyor. Rapor ayrıca, virüsün Eylül 2019’da var olduğu sonucunu çıkararak, salgının zaman çizelgesini iki ila üç ay geriye götürüyor. Rapor, “Çin laboratuvarı sızıntı teorisi” büyük yalanını yaymaya ve eski hikâyenin aynını tam olarak tekrarlamaya devam ediyor. 

Ham veri ve temel gerçeklerin yokluğunda rapor, ayrıca Covid-19 salgınına yol açan virüsün bir Çin araştırma tesisinden sızdığı inanışını sürdürüyor. Bununla birlikte, rapor koronavirüsün doğal bir kaynağa sahip olduğuna ilişkin akademik camiadaki uzlaşmaya ters düşmektedir.  

Dünyadaki en saygın ve en etkili tıp dergileri arasında yer alan The Lancet’te 19 Şubat 2020 tarihinde yayımlanan bir açıklamada, açıkça laboratuvar sızıntısı varsayımları reddedilerek, bu varsayım etkili biçimde iklim değişikliği inkârcılığı ve aşı karşıtı hareketin yabancı düşmanı kuzeni olarak gösterildi. 27 bilim insanının imzaladığı açıklamada,                 Çin’deki bütün bilim insanları ve sağlık mesleği mensuplarıyla dayanışma ifade edilerek, Covid-19’un doğal bir kökene sahip olmadığını iddia eden komplo teorilerini güçlü biçimde kınıyoruz.” denildi. Bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19’un kaynağına ilişkin Çin’de yaptığı soruşturmayı tamamlayarak, virüsün bir laboratuvardan sızmasının uzak ihtimal olduğunu ve daha fazla araştırmanın yapılmasının gerekli olduğunu bildirdi. DSÖ başkanlığında ekip 2021 yılının başında Çin’i ziyaret etti ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bilim insanlarıyla detaylı olarak görüş alışverişinde bulundu.

KORONAVİRÜS SALGINI ETKİLİ BİÇİMDE KONTROL ALTINA ALINMADI

The New York Times gazetesinin yazdığı gibi, Delta varyantı yayıldığı için son haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yeni vaka bildirimleri yükseldi. Ülkede ortalama vaka sayısı, temmuz ayı başına göre, günde yedi kat daha fazlayı buluyor. Yeni vakalar, ölümler ve hastaneye yatışlar dâhil salgının temel göstergeleri ciddi biçimde artış gösterdi. ABD salgına karşı mücadelede hatalı ve bundan son Cumhuriyetçi hükümet suçlanmalı. Şimdi salgın, Florida gibi Cumhuriyetçilerin yönettiği ABD eyaletlerinde çok daha ciddi durumda bulunuyor. Diğer bir salgının merkez üssü Florida’da Vali Ron DeSantis, okullarda maske takılmasını zorunlu kılan ve “kapanma olmayacağını” taahhüt eden bir emirname bile imzaladı. Texas Valisi Greg Abbott, yerel ve devlet kuruluşlarının zorunlu aşı uygulamasını reddetti. Cumhuriyetçi siyasetçiler, koronavirüsle mücadele kendi yetersizliklerini gizlemek için Covid-19’un kaynağının araştırılmasını siyasi bir araç olarak kullanıyorlar. 

ABD Başkanı Joe Biden, mayıs ayında istihbarat kuruluşlarına virüsün kökeninin bulunmasını hızlandırması ve 90 gün içinde rapor sunması talimatı verdi. Son teslim tarihinden önce yaklaşık üç haftalık bir süre varken, ABD’de Covid-19’un kaynağı etrafında halen birçok tartışma söz konusu. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi azınlık personeli, koronavirüsün izlenebilirliği konusunda Beyaz Saray’a baskı kurma girişiminde bulunmak için bu zamanı “laboratuvar sızıntısı teorisini” abartmak için kullanmayı seçti. 

Her şeyden önce Covid-19’un kaynağının soruşturulması ciddi ve karmaşık bir bilimsel konudur. Bu soruşturma, küresel bakış açısına dayandırılmalı ve iş birliği içinde küresel bilim insanları tarafından yürütülmelidir. Sadece bilimi ön plana çıkararak soruşturma, gerçekten gelecekte önemli salgın risklerini daha iyi önlemede insanlara yardımcı olabilir. Bununla birlikte bazı Amerikalı siyasetçilerin bilim ve gerçeklere karşı kör ve siyasi manipülasyona takıntılı olması, onların salgınla mücadeledeki etkisiz kalmalarının sorumluluğunu değiştiriyor. Onlar, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana siyasi amaçları için Çin’i dâhil eden bir dizi yalan uydurdu ve yaydılar. 

Şu anda, koronavirüs salgını etkili biçimde kontrol altına alınmadı ve Delta varyantı birçok ülkede özellikle, bilimi ikinci sıraya ve siyaseti ilk sıraya yerleştiren ülkeler olmak üzere birçok ülkede ortaya çıktı. Tüm tarafların küresel salgının önlenmesi ve kontrol edilmesi ile tüm ülkelerdeki insanların yaşamının korunması için iş birliğini güçlendirmesi gerekmektedir. Bu arada koronavirüsün izlenebilirliği konusunda siyasi müdahaleden kurtulmalı ve bir trajedinin tekrarlanmasından kaçınmak için ülkeler arasında iş birliği ve bilimsel araştırma değişimini güçlendirmemiz gerekiyor.