China Daily

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni koronavirüsün kökenlerini araştırma çabalarını siyasileştirme girişimlerine karşı artan bir uluslararası muhalefet var, çünkü ABD’nin, virüsün Wuhan’daki bir viroloji enstitüsünden kaçtığı söylentileri ile Çin’i günah keçisi yapması dünyanın geri kalanının çıkarlarına hizmet etmiyor. ABD için aşı araştırmaları ile salgını engelleme ve kontrol konusunda Çin ile birlikte çalışması daha mantıklı olur. Virüsün nereden geldiğini ve insanlara nasıl sıçradığını önlemek gelecekte benzer bir salgını önlemek açısından önemli olsa da bu muhtemelen çok zaman alacak ve öncelik, şu anda hayatları kurtarmak.

Johns Hopkins Üniversitesinin istatistikleri virüsün bulaştığı insan sayısının 200 milyonu aştığını, bunlardan 4,25 milyonunun Covid-19’dan öldüğünü gösteriyor. İlk kez eylül ayında Hindistan’da ortaya çıktıktan sonra farklı bölgelerde 130’dan fazla ülkeye yayılan daha bulaşıcı Delta varyantının ortaya çıkması yüzünden virüs bulaşan kişilerin sayısının 100 milyondan 200 milyona çıkması sadece yarım yıl aldı.

SALGINLA MÜCADELEDE DAHA FAZLA İŞ BİRLİĞİ ŞART

Covid-19 aşılarının Delta varyantı ile mücadele konusunda en etkili araç olduğunun görülmesi gerekir. Ancak aşıların adaletsiz dağıtımı az gelişmiş ülkelerin salgının zorlukları ile mücadele gücünü ciddi ölçüde zayıflattı. En büyük iki Covid aşısı üretici olan ABD ve Çin’in virüs her yerde kontrol altına alınıncaya kadar hiçbir ülkenin güvende olmadığı gerçeğini inkâr etmesi için bir neden yok.

Bu anlamda, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) uluslararası dayanışma çağrılarına kulak vermesi ve kökenleri araştırma konusunu siyasileştirmek için gösterdiği sürekli çabayı terk etmesi gerekir. Eğer ABD suçlama oyununa son verip Çin ile el ele verirse, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasındaki aşılama açığını kapatmak ve böylece salını daha erken kontrol altına yardımcı olmak çok daha kolay olacak. Ayrıca bu zarar görmüş karşılıklı güvenlerini tamir etmeye ve ilişkilerinin daha da soğumasını engellemeye de yardımcı olabilir.