Covid-19 virüsünün kökeniyle ilgili yapılan bir ankete göre, dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 80’i, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) virüsün kökeniyle ilgili araştırmaları siyasallaştırmasına karşı çıktı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü olağan basın toplantısında konuya değindi.

Sözcü, ankete katılan internet kullanıcılarının farklı dillerle ortak sesi ifade ettiklerine işaret ederek, “Araştırmalar salgın hastalığın yayılmasının kontrol altına alınması meselesini çözemedi. Bu, ABD’nin Çin’in kalkınmasını önleme yönünde izlediği saçma ve yararsız bir siyasi taktiktir.” ifadelerini kullandı.

CGTN Düşünce Kuruluşu tarafından yayınlanan anket raporuna göre, ankete katılan internet kullanıcılarının yüzde 80’i, virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların siyasallaştırıldığını savunuyor.

Sözcü Zhao Lijian, ABD’nin salgınla mücadeledeki başarısızlığı örtmek ve böylece başka ülkelere baskı yapmak amacına ulaşmak için salgın durumunu siyasallaştırdığını, virüsün kökenini araştırmayı alet olarak kullandığını ve bu girişimin araştırmaların bilimsel olması ve küresel mücadele çabaları ciddi şekilde engellediğini dile getirdi.

Zhao, ABD’nin siyasi manipüle girişimlerine uluslararası toplumun karşı çıktığını, 60 ülkenin Dünya Sağlık Örgütü genel sekreterine mektup göndererek araştırmaların bilimsel bir görev olduğuna dikkat çektiklerini hatırlattı.

Birçok ülkenin siyasetçileri, basın kuruluşları, uzmanları ve vatandaşları ABD’yi eleştiren açıklamalar yaparken, ABD’deki Fort Detrick üssündeki laboratuvara da araştırma yapılmasını isteyen imza kampanyasına katılan Çinli internet kullanıcılarının sayısı 16 milyonu geçti ve artmaya devam ediyor.