Avusturya’nın başkenti Viyana’da İran nükleer görüşmeleri sonrasında yaptırımların kaldırılması ve anlaşmanın tam anlamıyla uygulanmasını sağlamak için oluşturulan uzmanlar grubu ve taraf ülke temsilcileri, gelecek hafta yeniden bir araya gelecek.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora’nın başkanlık yaptığı toplantıya Çin, İran, Almanya, Fransa, İngiltere ve Rusya’dan üst düzey diplomatlar katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anlaşmaya dönüşünün ele alındığı toplantının ardından AB’den yapılan yazılı açıklamada, yaptırımların kaldırılması ve nükleer anlaşmanın uygulanması konusunda oluşturulan iki uzman grubun çalışmalarıyla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonuna bilgi verildiği ve katılımcıların yapıcı ve sonuç odaklı fikir alışverişinde bulunduklarına işaret edildi.

Açıklamada, toplantının koordinatörlüğünü yürüten Mora’nın, ABD’nin yanı sıra anlaşmaya taraf bütün ülke temsilcileriyle ayrı ayrı görüştüğü belirtildi.

Ortak Komisyonun uzman gruplarını çalışmalarına devam etmeleri için görevlendirdiği kaydedilen açıklamada, “(KOEP Ortak Komisyonu) gelecek hafta içinde Viyana’da yeniden bir araya gelmeyi kabul etti.” ifadesi kullanıldı.