Çeviri: Gökhun Göçmen

Editörün notu: Ara başlıklar makalenin içinden seçilmek suretiyle editör tarafından tercih edilmiştir.

Çin’e yapacağım ziyaretin arifesinde, dünyanın en büyük haber ajansı olan Xinhua’nın büyük Çinli ve yabancı takipçilerine doğrudan hitap etmekten memnuniyet duyuyorum.

Ülkelerimiz asırlık dostluk ve güven geleneği ile bağlanmış yakın komşulardır. Yeni bir döneme giren Rusya-Çin kapsamlı ortaklık ve stratejik iş birliği ilişkilerinin benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştığını ve bu ilişkinin verimlilik, sorumluluk ve gelecek arzusu modeli haline gelmesini takdir ediyoruz. Ortak çalışmalarımızın ilkeleri ve rehberliği geçen sene kutladığımız İyi Komşuluk ve Dostça İş Birliği Anlaşması’nda belirlenmiştir. Bu ilke ve prensiplerden ilki ve en önemlisi eşitlik, karşılıklı çıkarları göz önünde bulundurma, siyasi ve ideolojik şartlar kadar geçmişin kalıntılarından bağımsız olmaktır. Bunlar, siyasi diyaloğumuzu derinleştirmek için süreklilik ruhu içinde her yıl sürekli olarak inşa ettiğimiz ilkelerdir. Koronavirüs pandemisinin neden olduğu güçlüklere karşın dinamik olarak ekonomik ortaklığımızın kapasitesini inşa etmeye ve insani temasları genişletmeye çabalıyoruz.

“TÜM YILIN PLANI BAHARDA HAZIRLANMALI”

Yaklaşan ziyaretin esnasında Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile kilit önemdeki ikili, bölgesel ve küresel meseleleri tartışacağız. Buluşmamız sembolik önemdeki Çin Yeni Yılı olan Bahar Bayramı sırasında gerçekleşecek. Sonuçta Çinlilerin söylediği gibi “Tüm yılın planı baharda hazırlanmalı.”

Buluşmada iş bağlarımızın gelişimine keskinlikle özel önem verilecek. Ülkelerimiz finansa endüstriyel, teknolojik ve insan kaynağına sahip olduğu için uzun vadeli kalkınma konularını başarıyla çözüme ulaştıracak her türlü olanağa sahibiz. Birlikte çalışarak, istikrarlı ekonomik büyümeyi ve yurttaşlarımızın refahını artırmayı sağlayabilir, rekabetçiliğimizi ve bugünün riskleri ile meydan okumaları karşısında dayanışmamızı güçlendirebiliriz.

2021 yılının sonu itibarıyla, karşılıklı ticaretimizden üçte birden daha fazla yükselerek, 140 milyar ABD dolar rekorunu kırdı. Ticaret hacmini yılda 200 milyar ABD dolarına çıkarma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Yatırım, imalat ve tarımsal sanayi sektörlerinde bir dizi önemli girişim uygulanmakta. Özellikle, Hükümetler Arası Yatırım İş Birliği Komisyonu’nun portföyünde değeri 120 milyar ABD dolarının üzerinde olan 65 proje yer alıyor. Bu projeler madencilik, maden işleme, alt yapı inşası ve tarım gibi sektörlerdeki iş birliği ile ilgilidir.

“ÖDEMELER TARİHİ DÖNÜM NOKTASI”

Sürekli olarak ulusal para birimlerimizin kullanımını genişletiyoruz ve tek taraflı yaptırımların negatif etkisini dengelemek için mekanizmalar tesis ediyoruz. Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti 2019 yılında imzalanan ödemeler anlaşması tarihi bir dönüm noktasıydı.

Ülkelerimiz arasında karşılıklı faydalar sağlayan enerji ittifakını kurduk. Uzun dönemde Rus hidrokarbonatını Çin’e aktarmanın yanında bir dizi büyük ölçekli ortak projeyi uygulama planlarımız da var. Rosatom Devlet İştiraki’nin katılımı ile Çin nükleer santrallerindeki dört yeni güç ünitesi inşası bu planlardan biri. Tüm bunlar Çin’in ve bir bütün olarak Asya bölgesinin enerji güvenliğini önemli ölçüde güçlendiriyor.

Ulusal navigasyon sistemlerinin ve Uluslararası Ay Araştırma Projesi’nin de dâhil olduğu, bilgi ve iletişim teknolojisindeki, sağlıktaki ve uzay keşfindeki bir dizi fırsatı görüyoruz. 2020-2021 yıllarında Rus-Çin Bilimsel, Teknik ve Yenilikçi İş Birliği Yılları, ikili ilişkileri güçlendirmeye ciddi bir ivme kazandırdı.

“RUS VE ÇİN EKONOMİLERİNİN TAMAMLAYICILIĞI ARTMALI”

Rus Sputnik V ile Sputnik Light aşılarının Çin’de üretilmesinden ve Çin’in gerekli koruyucu ekipmanları zamanında ülkemize sevk etmesi nedeniyle memnunuz. Umuyoruz ki, bu iş birliği gelişecek ve güçlenecektir.

Rusya’nın stratejik amaçlarından biri Sibirya ve Rusya’nın Uzak Doğu’sunun sosyal ve ekonomik yükselişini hızlandırmaktır. Bu bölgeler Çin Halk Cumhuriyeti’nin sınır komşularıdır. Bununla birlikte bizler sınırlar arasındaki bağları aktif olarak geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle, Baykal-Amur ve Trans Sibirya Tren Yolu modernizasyonu başlatıldı. 2024 yılı itibarıyla transit kargoları bir buçuk kat artırmak ve nakliyat süresini kısaltmalıyız. Tüm bunlar, Rus ve Çin ekonomilerinin tamamlayıcılığını daha da artırmalıdır.

Elbette doğanın ve paylaşılan ekosistemlerin korunması, ikili sınır ötesi ve bölgeler arası iş birliğinin önemli bir alanı olmaya devam ediyor. Bu konular her zaman ülkemizdeki kamuoyunun dikkatini çekmiştir ve kesinlikle insani başlıklarla birlikte müzakerelerimizde detaylı biçimde tartışılacaktır.

Binlerce yıllık benzersiz gelenek ve muazzam kültürel mirasa sahip olan Rusya ile Çin, hem ülkelerimiz nezdinde hem de yurt dışında sürekli olarak ilgiye mazhar olmaktadır.

Pandemi nedeniyle en az iki yıldır turist sayısında, büyük etkinliklerde, vatandaşlarımız arasındaki doğrudan temaslarda azalma olduğu doğrudur. Buna karşın,  eski durumu yakalayacağımızdan ve şartlar elverdiği ölçüde vatandaşlarımıza iki ülkenin tarihini ve günümüz yaşamını tanıtmak için yeni sosyal yardım ve eğitim programlarını başlatacağımızdan şüphem yok. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ben 2022 ve 2023 yıllarını fitness ve spor alanlarında Rusya-Çin İş Birliği Yılı olarak ilan ettik.

“ULUSLARARASI SİSTEMİN DEMOKRATİKLEŞMESİ”

Ziyaretin önemli bir bölümünde kesinlikle uluslararası ilişkilerle ilgili başlıklar tartışılacak.  Rusya ile Çin’in dış politikadaki koordinasyonu, küresel ve bölgesel konulardaki sıkı ve örtüşen yaklaşımlara dayanmaktadır. Bugünün meydan okuyucu uluslararası atmosferinde ülkelerimiz, istikrarın sağlanmasında ve devletlerarası ilişkilerin daha adil ve kapsayıcı olması için sistemin demokratikleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Küresel meselelerde Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi koordinasyon rolünün güçlendirilmesinde ve merkezinde BM Anlaşması’nın yer aldığı uluslararası sistemin aşındırılmasını önlemede beraber çalışıyoruz.

Rusya ile Çin, BRICS, RIC, Shanghai İş Birliği Örgütü’nde olduğu gibi diğer tüm platformlarda en geniş yol haritalarıyla aktif olarak iş birliği yapıyor. G20 kapsamında, ister salgınlarla mücadele ister iklim gündeminin uygulanması olsun, önerilerimizi formüle ederken ulusal özellikleri dikkate almaya kararlıyız. Büyük ölçüde ülkelerimizin ortak dayanışması sayesinde, Roma’daki 2021 G20 Zirvesi’nin ardından, ekonomik büyümeyi yeniden sağlamak, aşıları ve aşı sertifikalarını tanımak, enerji geçişlerini optimize etmek ve dijitalleşme risklerini azaltmak için uluslararası iş birliği konusunda bilinçli kararlar alındı.

Uluslararası ticaret hususunda da yakın pozisyonlara sahibiz. Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) kurallarına dayanan açık, şeffaf ve dışlayıcı olmayan karşılıklı ticaret sisteminin sürdürülmesinden tarafız. Küresel tedarik zincirlerinin yeniden faaliyete geçmesini destekliyoruz. Mart 2020’de Rusya tüm yaptırımları ve yönetimsel engelleri dışlayan “yeşil ticaret koridorları” inisiyatifini önerdi. Bu inisiyatifin uygulanması pandemi nedeniyle beliren ekonomik sonuçların üstesinden gelinmesine yardımcı olacaktır.

“SPORU POLİTİZE ETMEK TEMEL YANLIŞ”

Beijing’de başlayan XXIV Kış Olimpik Oyunları, küresel önemde büyük bir hadisedir. Spor geleneklerin ile tanınan Rusya ile Çin önde gelen sportif uluslardır ve sadece bir kez en geniş uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmamışlardır. 2008 Yaz Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmak için Ağustos 2008’de Beijing’e gelişimi sevgi ile anımsıyorum. Rusya’dan gelen misafir ve atletler (açılış törenindeki) canlı performansı uzun süre hatırlayacaklardır ve müsabakaların kendisi de Çinli dostlarımıza özgü olacak şekilde en geniş düzeyde ve olağanüstü misafirperverlikle organize edilmişti. Biz de kendi adımıza Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları’nın açılışında Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i ağırlamaktan mutluluk duyduk.

Ne yazık ki, bir dizi ülkenin sporu kendi emelleri yararına politize etme girişimleri son zamanlarda yoğunlaştı. Bu temel bir yanlıştır ve Olimpiyatların ruhu ve prensipleri ile tezatlık oluşturmaktadır. İnsanları bir araya getirmesi, ülkelere zafer ve onur bahşetmesi, adil, sade ve tavizsiz bir rekabetin zevki sporun büyüklüğü ve şanındandır. Bu yaklaşım, Uluslararası Kış Olimpiyatları’na katılan devletlerin büyük çoğunluğu tarafında da paylaşılıyor.

Çinli dostlarımız, Olimpiyat ve Paralimpik Kış Oyunlarına iyi hazırlanmak için muazzam çalışmalarda bulundu. Çin’in uluslararası temsili yarışmalarındaki muhteşem organizasyon deneyimi, beni bu dünya spor etkinliğini de en üst düzeyde tertip edebileceğine ikna etti. Rus ve Çin takımlarının etkileyici sonuçlar elde etmesini ve yeni rekorlar kırmasını diliyorum!

Kaplan Yılı’nın başlangıcını işaret eden Bahar Şenliği vesilesiyle Çin’in arkadaş canlısı tüm insanlarına en içten tebriklerimi gönderiyorum. Sizlere sağlık, refah ve başarılar dilerim.