Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 2021 Davos Gündemi’nde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu Alman siyasetçiler ve iş çevresi Çin-Avrupa iş birliğini övdü.

Alman gazetesi Die Welt’te yer alan habere göre, Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) Herbert Diess, Çin’in doğu yolda ilerlediği kanısında. Aynı toplantıya katılan Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier da aynı görüşte.

Herbert Diess, “Volkswagen, geçen yıl Çin’deki iki ortak girişimimizde çoğunluk hisselerine sahip oldu. Bu, son 30 yılda tamamen imkânsız bir şeydi.” ifadelerini kullandı.

Donald Trump’ın yönetimi sırasında Çin ve ABD arasındaki ticari anlaşmazlıklara da değinen Herbert Diess, izolasyon ve kutuplaşma döneminin sona ermesini ve serbest ticaret yoluyla daha açık bir dünyaya dönülmesini umut ettiğini ifade etti.

Geçen yılın sonunda Çin-Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması müzakereleri planlandığı gibi tamamlandı. Dış dünya, anlaşmanın mevcut ABD Başkanı Joe Biden’e yük getireceğini iddia etti. Peter Altmaier, Çin ile yapılan anlaşmanın yanlış olmadığına işaret etti.

Peter Altmaier, anlaşmanın adil rekabet koşulları yaratmayı amaçladığını ve dünya çapında benzer anlaşmaları müzakere edip imzalayabileceklerini dile getirdi. Peter Altmaier, ayrıca ABD’nin de bu yolu izleyebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Die Welt’te yer alan habere göre, Çin-AB Yatırım Anlaşması, Volkswagen, BMW ve Daimler gibi Alman otomobil şirketlerine fayda getirebilecek. Bunun yanı sıra, Çin’den yapılan istikrarlı satışlar, söz konusu otomobil firmalarının geçen yıl salgın nedeniyle Avrupa’da kaybettiği satışları telafi etti.

Center Automotive Research tarafından verilen verilere göre, geçen yıl Volkswagen’in Çin’deki satışları bir önceki yıla göre yüzde 3,4 artışla toplam otomobil satışlarının yüzde 38,2’sini oluşturdu.

Volkswagen’in satış müdürü Ralf Brandstätter, Çin pazarının şirket için hayati önem taşıdığına ve geçen yıl Volkswagen’in Çin pazarında 2,8 milyon otomobil satarken, aynı dönemde ABD’de sadece 500 bin otomobil sattığına dikkat çekti.