The Wall Street Journal tarafından yayımlanan haberde, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD)  imalat ve hizmet sektörlerinin gelişme hızının ağustos ayında düştüğü belirtildi.

IHS Markit şirketinin bir raporuna dayandırılan habere göre, ham madde yetersizliği, iş gücü sıkıntısı ve Delta varyantının hızlı bir şekilde yayılması nedenleriyle, ülkenin ağustos ayındaki Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 55,4 puana indi. Bu rakam son 8 aydaki en düşük seviyeye işaret ediyor.

IHS Markit şirketinin Baş Ekonomisiti Chris Williamson, “Delta varyantının ABD’de hızla yayılması nedeniyle tüketimin artış hızı yavaşladı, özellikle hizmet sektörünün gelişme hızının düşmesi imalat şirketlerine büyük zarar verdi. Bunun yanı sıra, şirketler iş gücü konusunda da büyük zorluk çekiyor. İş gücünün artış oranı, 2020 yılının Temmuz ayından itibaren en düşük seviyede.” ifadelerini kullandı.

Williamson, ham madde ve iş gücü eksikliği nedeniyle maliyetlerin yükseleceğini ve buna bağlı olarak mal fiyatlarının da artmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.