Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Guiyang kentinde 4. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Video Konferansı’na başkanlık etti.

Toplantıya Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi katıldı. Dışişleri bakanları Afganistan’ın barış sürecini ve Çin-Afganistan-Pakistan üçlü iş birliğini ele alıp bir dizi konuda fikir birliğine ulaştı.

Afganistan’daki durumun karmaşık olduğunu ve ülkenin derin değişiklikler geçirdiğini hatırlatan Wang Yi, üç tarafın iletişim ve iş birliğini güçlendirip Afganistan’daki durumun, Afganistan ve bölgedeki ülkelerin ortak çıkarlarına uygun bir yönde gelişmesini teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Üç lider, Afganistan’ın barış sürecini pekiştirmek için bir an önce ateşkesin gerçekleştirilmesi ve şiddetin sona erdirilmesi gerektiği hususunda mutabık kaldı.

Afganistan’ın güvenlik durumunun kötüye gitmesini ve terörist güçlerin geri dönmesini önlemek için yabancı orduların Afganistan’dan düzenli bir şekilde çekilmesi gerektiğini ve Afganistan sorununun çözümünün Afganistan vatandaşlarına bırakılması gerektiğini vurgulayan üç taraf, Afganistan’ın bağımsız ve tarafsız bir ülke haline gelmesini, ılımlı bir İslam politikası izleyip barışçı politikaları teşvik ederek komşu ülkelerle dostluğu sürdürmesini desteklediklerini belirtti.

Taraflar terörün her türlüsüyle mücadele etmeye, terörle mücadelede “çifte standarda” karşı çıkmaya ve Doğu Türkistan İslam Hareketi gibi terörist güçlere karşı ortak mücadeleyi kuvvetlendirmeye devam edeceklerini yineledi.

Öte yandan salgınla mücadele, halkın yaşamı ve beşeri bilimler alanlarında iş birliğinin güçlendirileceği ve Kuşak ve Yol iş birliğinin Afganistan’ı kapsaması sağlanıp bölge halkına daha çok fayda getirileceği dile getirildi.

Çin ve Pakistan’ın, Afganistan’ın barışçıl bir şekilde yeniden inşasını kararlılıkla desteklediğini belirten taraflar, Afganistan ile ekonomik ve ticari iş birliğini genişletmeye ve Afganistan’ın bağımsız kalkınma yeteneklerini güçlendirmesine yardımcı olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Afganistan ve Pakistan ise temasları güçlendirme, karşılıklı siyasi güveni derinleştirme ve barışçıl iş birliği kurma konularında anlaştı.