Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ile ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi, Guterres’le bir araya geldiğinde, tüm tarafların ortak çabalarıyla Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarıyla tamamlanacağını ve dünyaya sade, güvenli ve heyecan verici bir spor etkinliği sunma vaadinin yerine getirileceğine inandıklarını belirtti.

Wang,  Çin’in genel sekreter ve sekreterliğin çalışmalarını destekleyerek BM davasına olumlu katkılarda bulunmayı sürdüreceğini dile getirdi.

Guterres, uluslararası durumun çalkantılı olduğu günümüzde olimpiyatlardaki dayanışma ve yardımlaşma ruhunun teşvik edilmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu kaydetti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Wang Yi’yle görüştüğünde, Beijing Kış Olimpiyatları’nın salgının gölgesinde kalan dünyaya dayanışma, barış ve umut getirdiğini hatırlattı. Tedros, Çin’le sağlık alanındaki iş birliğini pekiştirmeye hazır olduklarını ve Çin’in dünyadaki aşılanma oranının yüzde 70’e ulaşması hedefi için önemli rol oynayacağı inancını dile getirdi.

Wang Yi, Çin’in DSÖ ile iş birliğini güçlendirerek tüm dünyanın salgınla mücadelede tam zafer kazanmasına gereken katkıları yapmaya ve insanlığın sağlık ortaklığını birlikte oluşturmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.