Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Vietnamlı mevkidaşı Bui Thanh Son’la telefonda görüştü. Wang, Ukrayna krizinin bölgede tekrarlanmasına izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

Wang, “Son 100 yılın en büyük değişiklikleri, salgın ve Ukrayna krizine karşı Çin ve Vietnam, geleneksel dostluğu koruyarak kendi gelişme eğilimini korumalı ve bölgenin barışı ile istikrarının korunmasına katkı sağlamalı.” diye konuştu.

Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi’nde genel istikrarın korunduğuna işaret eden Wang Yi, bölge dışından bazı güçlerin bunu görmek istemediğini hatırlatarak, durumu kötüleştiren tek taraflı eylemlerden kaçınılmasının önemini vurguladı. Wang, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları’nın (COC) etkili şekilde tamamlanarak bölgede barış ve istikrarın korunması çağrısında bulundu.

Çin, Vietnam’a bu yıl içinde 150 milyon doz daha Covid-19 aşısı bağışlayacak.

Çin’in salgınla mücadelede sağladığı yardımlar için teşekkür eden Vietnam Dışişleri Bakanı Bui Thanh Son, COC anlaşması üzerine bir an önce uzlaşıya varmak ve bölgede kalıcı güvenliği sağlamak istediklerini dile getirdi.

Ukrayna krizi de dünkü görüşmenin gündemindeydi.

Wang Yi, böyle bir krizin, ASEAN’ın merkezinde bulunduğu bölgede tekrarlanmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bui Thanh Son, Çin’in Ukrayna krizinin çözümü için katkı yapmasını olumlu karşıladığını ve Birleşmiş Milletler Şartı ve uluslararası hukuka sadık kalınması ve tarafların meşru haklarına saygı gösterilmesi temelinde çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.