Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing’de Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 46. oturumuna video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma yaptı.

Wang Yi, son yüz yılda insanoğlunun karşı karşıya bulunduğu en güçlü değişiklikler ve pandemi önünde, Çin’in insan haklarının geliştirilip korunması için ortaya koyduğu dört öneriyi sıraladı:

-İnsan merkezli insan hakları kavramına bağlı kalınmalı;

-İnsan haklarının evrenselliğinin her ülkenin gerçekleriyle bütünleşmesine bağlı kalınmalı;

-Çeşitli insan hakları sistematik olarak ilerletilmeli;

-Uluslararası insan haklarıyla ilgili diyalog ve iş birliğine bağlı kalınmalı.

Wang , “Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde, halktan destek kazanan, Çin karakteristiklerine sahip bir sosyalizm yolunu başarılı bir şekilde yarattık ve aynı zamanda Çin’in ulusal koşullarını ve ihtiyaçlarını karşılayan bir insan hakları geliştirme yoluna başarıyla girdik.” dedi.

Covid-19 salgını karşısında Çin hükümetinin her zaman herkesin güvenliğini ve sağlığını ön planda tuttuğunu ve insan hayatının değerini ve haysiyetini savunmak için elinden geleni yaptığına işaret eden dışişleri bakanı Wang, “Aşılar insanların sağlık, hayatta kalma ve gelişme hakkı ile ilgilidir. Aşılar, küresel olarak adil bir şekilde dağıtılmalıdır, özellikle gelişmekte olan ülkelerde aşıya erişim ve aşının karşılanabilirliği sağlanılmalıdır.” diye konuştu.

Çin’in insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeye karşı çıktığına dikkat çeken Wang Yi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde hiç bir zaman “soykırım”, “zorla çalıştırma” ve “dini baskı” olmadığını vurguladı. Wang Yi, adı geçen gerçek dışı söylemelerin cehalet ve önyargıdan kaynaklandığını ve saf kötü niyetli siyasi kışkırtma olduğunu dile getirdi.

Wang ayrıca Hong Kong Özel İdari Bölgesi (HKSAR) Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nın Hong Kong’un kaostan asayişe geçmesi için önemli bir dönüm noktasını yaratırken Hong Kongluların temel yasasına göre sahip olduğu meşru hak ve çıkarları ve özgürlüğünü koruduğunu hatırlattı.

Dün başlayan BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu 24 Şubat’ta sona erecek.