Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün video konferans yöntemiyle düzenlenen BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya BRICS dönem başkanlığını yürüten Hindistan’ın Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar başkanlık etti. Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, Brezilya Dışişleri Bakanı Carlos Alberto Franco França, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da toplantıya katıldı.

Wang Yi, toplantıda bu yılın BRICS kavramının 20. yıl dönümü ve BRICS Dışişleri Bakanları Toplantı Mekanizması’nın 15. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, BRICS ülkelerinin küresel dayanışma sorumluluğu üstlendiklerini, bundan ötürü gündemdeki küresel sorunların çözümüne katkı sağlayıp ortak zorlukların üstesinden gelmek için çaba göstermeleri gerektiğini dile getirdi.

BRICS’in görevleriyle ilgili önerilerde bulunan Wang Yi, örgütün salgınla mücadelede uluslararası iş birliğini pekiştirmesi, çok taraflılığı tam anlamıyla hayata geçirmesi, dünya ekonomisinin toparlanmasına güç vermesi ve bölgesel çatışmaları önlemesi gerektiğini belirtti.

Dışişleri bakanları, mevcut uluslararası ve bölgesel sorunlar ile BRICS ülkeleri arasındaki iş birliği hakkında fikir teatisinde bulunurken küresel salgınla mücadeleyi de derinlemesine istişare etti.

Toplantıda çok taraflı sistemi güçlendirme ve reforme etmeye dair ortak bildirge ve Dışişleri Bakanları Toplantısı Basın Bildirisi açıklandı.