Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün ASEAN Dönem Başkanlığı görevini yürüten Brunei Dışişleri İkinci Bakanı Dato Erywan Yusof ve Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile telefonda Myanmar sorununu görüştüğü bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada söz konusu görüşmelerle ilgili bilgi paylaştı.

Hua, “Brunei ve Endonezya, Myanmar’ın iç sorunlarına Myanmar halkının uzun vadeli çözümler bulması gerektiği, ASEAN’ın ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesine sadık kalarak Myanmar’la yapıcı temasta bulunacakları ve Myanmar’daki istikrarın bir an önce yeniden sağlanması için gayriresmî bir dışişleri bakanları toplantısı düzenlemeyi düşündükleri görüşlerini ortaya koydu. Myanmar’daki durum konusunda Çin’le temasları sürdüreceklerini belirten iki bakan, Çin’in söz konusu dışişleri bakanları toplantısına destek vermesini arzuladıklarını ifade etti.” dedi.

Wang Yi’nin görüşmelerde, Çin’in Myanmar sorunuyla ilgili tutumunu açıkladığını hatırlatan sözcü, “Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Myanmar’ın istikrarını ve kalkınmasını daima desteklediğini dile getirdi. Wang Yi, Myanmar’daki sorunların anayasa ve hukuk çerçevesinde barışçıl şekilde çözülmesini ve demokratik geçiş sürecinin düzenli şekilde ilerletilmesini desteklediklerini vurguladı. Wang Yi, ‘Çin, ASEAN’ın diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme ve müzakere yoluyla fikir birliğine varma ilkelerini destekliyor; ASEAN’ın olgun bir bölgesel örgüt olarak, Myanmar’ın zorlukları aşmasına yardım edecek gerekli siyasi akla sahip olduğuna inanıyor. Çin, başta Brunei ve Endonezya olmak üzere ASEAN ülkeleriyle koordinasyonu güçlendirerek Myanmar’daki gerginliğin azaltılmasına katkı sağlamaya hazır.’ ifadelerini kullandı.” diye konuştu.