Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, video konferans yöntemiyle düzenlenen Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Wang Yi, Çin’in ASEAN’ı Covid-19’la mücadele iş birliğinde önemli bir ortağı olarak gördüğünü belirtti. Wang, Çin’in mevcut durumda, ASEAN’a üye 10 ülkeye 190 milyon doz Covid-19 aşısı sağlamanın yanı sıra, acil ihtiyaç halinde de çok sayıda salgınla mücadele malzemesi yardımında bulunduğuna dikkat çekti.

Wang, Covid-19 aşısına ilişkin politika iletişimi ve bilgi paylaşımının hızlandırılması amacıyla taraflar arasında Çin-ASEAN kamu sağlığı iş birliği inisiyatifinin başlatıldığını kaydetti.

İkili ticaret hacminin yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,2 artarak, 410 milyar ABD dolarını aştığını anımsatan Wang, ASEAN’ın Çin’in en büyük ticaret ortağı olmayı sürdürdüğüne ve taraflar arasında yapılan toplam karşılıklı yatırımların hacminin de 310 milyar ABD dolarını aştığına dikkat çekti.

Wang, Çin’in, Güney Çin Denizi’ndeki Tarafların Davranışlarına İlişkin Deklarasyon’da belirlenen taahhütleri yerine getirmeye devam ederek, anlaşmazlıkların doğrudan ilgili ülkelerin müzakere yürütmesi yoluyla barışçıl şekilde çözümünde ısrar edip, deniz alanındaki somut iş birliğini derinleştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi.