Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cezayirli mevkidaşı Ramtane Lamamra ile Cezayir’de dün bir araya geldi. Ardından iki bakan basın toplantısına katıldı.

Wang Yi demecinde, 50 yıl önce Cezayir dahil diğer ülkeler tarafından sunulan tasarının ezici bir çoğunlukla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan geçtiğini ve çok sayıda gelişmekte olan ülkenin Çin’i BM’e götürdüğünü ve 50 yıldır Çin ile gelişmekte olan ülkelerin aynı mevzide yer aldığını belirtti.

Wang Yi, 50 yıldan beri uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesi, dünyanın çok kutuplaşması ve ekonomik küreselleşmenin tarihsel sürecini güçlü bir şekilde destekleyen Çin’in, geride kalmaktan aktif liderliğe, seyirci olmaktan yavaş yavaş sahnenin merkezine ilerleğini hatırlattı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, “ne kadar ileri giderseniz gidin, geldiğiniz yolu unutmamalısınız” sözünü hatırlatan Wang Yi, Çin’in her zaman gelişmekte olan ülkelerin yanında olduğunu ve her zaman gelişmekte olan ülkelerle birlikte nefes alarak kader ortaklığını geliştireceğini dile getirdi.