Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Çin’in “Küresel İngiltere’nin” ortağı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

Wang, Çin ile İngiltere arasındaki ilişkilerin güçlü bir ivmeye ve sağlam bir zemine sahip olduğunu vurgulayarak, Çin’in İngiltere’nin uluslararası statüsüne ve oynadığı role her zaman önem verdiğini belirtti.

İki ülkenin farklı geçmişlere, kültürlere, gelişim aşamalarına ve bakış açılarına sahip olduğuna, dolayısıyla aralarında anlaşmazlıklar bulunmasının normal karşılanması gerektiğine dikkat çeken Wang, “İki taraf karşılıklı saygı sergileyerek eşit diyaloğu sürdürmeli, karşılıklı anlayışı artırmalı, şüpheleri gidererek, gerçekleri açığa kavuşturmalı.” diye konuştu.

Wang ayrıca, Çin’in Hong Kong ve Xinjiang konularındaki ilkelerini ve tutumunu da yineledi. Wang, Çin’in temel ulusal politikası olan “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin sarsılmayacağını ve ilkeye sürekli bağlı kalınacağını vurguladı.

Wang, Xinjiang meselesinin esasının, şiddet, terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele olduğuna işaret ederek, Çin’in yabancı ziyaretçileri Xinjiang’a gelip oradaki gerçek durumu görmeye davet ettiğini ve suçluluk karinesine dayalı sözde soruşturmaları kabul etmediğini aktardı.

Raab ise, İngiltere’nin Çin ile iletişimi ile rasyonel teması geliştirmeye ve ikili ilişkileri farklılıklar yerine iş birliği yoluyla tanımlamaya hazır olduğunu söyledi.

Raab, İngiltere’nin Çin’le kamu sağlığı, Kuşak ve Yol İnisiyatifi, ekonomi, ticaret ile iklim değişikliğiyle mücadele alanlarındaki koordinasyon ve iş birliğini güçlendireceğinin altını çizdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan bildiride de, “İki bakan, ayrıca Myanmar, İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ndeki durum da dâhil olmak üzere bir dizi dış politika meselesini ele aldı.” ifadelerine yer verildi. Bildiride, iki ülkenin başta biyolojik çeşitliliğin korunması olmak üzere çeşitli küresel fırsatlar hakkında birlikte çalışmak için anlaşmaya vardığı kaydedildi.