Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Rusya’nın Covid-19 salgınının yanı sıra “siyasi virüsle” de ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Wang Yi dün, Özbekistan’ın başkenti Duşanbe’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la bir araya geldi.

Wang, “Covid-19 pandemisine ve virüsün çıkış noktasına ilişkin damgalama ve siyasileştirme girişimleriyle mücadele etmek için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Wang Yi, 28 Haziran’da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından İyi Komşuluk ve Dostane İş Birliği Antlaşması’nın imzalanmasının 20’inci yıl dönümü dolayısıyla yapılan ortak açıklamada antlaşmanın uzatılmasının kabul edildiğini anımsattı.

Wang, Çin ve Rusya’nın antlaşma ve ortak açıklamanın ruhu doğrultusunda ikili kapsamlı stratejik iş birliğini güçlendirerek, somut iş birliğini derinleştirmesi ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıması gerektiğinin altını çizdi.

İki ülkenin BM’nin uluslararası işlerdeki çekirdek rolünü korumasının ve bütün sahte çok taraflılık girişimlerini birlikte ortaya çıkarmasının önemine değinen Wang, ayrıca iki ülkenin bölgesel meselelerdeki iş birliğini derinleştirerek, Afganistan’ın yeniden barış yoluna dönmesini hızlandırması, Soğuk Savaşı zihniyetiyle dolu olan Hint-Pasifik stratejisine karşı çıkıp, Asya-Pasifik bölgesindeki barışçıl kalkınmayı hızlandırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sergei Lavlov ise görüşmede, Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin askeri ve siyasi ittifakı aşan yeni tür bir devlet ilişkisi olduğuna dikkat çekti.

Çin’in Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemesine destek verdiklerine işaret eden Lavrov, Çin’le BRICS, Shanghai İş Birliği Örgütü, BM gibi çok çerçeveli işbirliğini derinleştirmeye, dış uzayda silahlanma yarışını önleme ve uluslararası biyogüvenlik ve bilgi güvenliğini sağlama konusunda yakın koordinasyon yürütmeye hazır olduklarını kaydetti.

Lavrov ayrıca, bölge barışını zedeleyen Hint-Pasifik stratejisini önlemek ve bölge ile dünya istikrarını korumak amacıyla Çin’le Orta Asya ve Asya-Pasifik bölgesindeki koordinasyonu güçlendirmeyi temenni ettiklerini de vurguladı.