Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında dün düzenlenen Çin konulu oturumda, Çin’in kalkınmasının dünya için bir tehdit değil, bir ilerleme olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl internet üzerinden düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı kapsamındaki Çin konulu oturumda, Çin’in kalkınmasının yanı sıra, Çin’in Avrupa ve dünya ile ilişkileri gibi konuları değerlendirdi.

Çin’in Batılı ülkelere sistemsel rakip olduğu görüşüne karşı çıkan Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkelerin kalkınması konusunda “herkese uyan bir model” olmadığının altını çizdi.

Wang, “Seçtiğimiz sistem ve kalkınma yolunda ısrar ederken diğer ülkelerin tercihlerine de saygı gösteriyoruz. Çin, ne sistem ihracına ne de sistem rekabetine girecek.” ifadelerini kullandı.

Wang Yi, konuşmasında, “Tıpkı Çin halkının yemek çubuğu kullanması, Batı’da ise insanların çatal ve bıçak kullanması gibi. İki tarafın da kendi gerekçeleri var. Farklı toplumsal sistemler bizi rakip yapmıyor.” dedi.

Çin’in Avrupa ve dünyadaki tüm ülkelerle gerçek anlamda çok taraflılığı hayata geçirerek, merkezinde BM’nin bulunduğu uluslararası sistemi korumaya hazır olduğuna işaret eden Wang, “Avrupa’yı rakip değil ortak olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Wang Yi, Çin’in Avrupa’nın entegrasyon sürecine ve AB’nin uluslararası arenada daha büyük rol oynamasına eskiden olduğu gibi gelecekte de destek vereceğini, Avrupa ile iş birliğini karşılıklı saygı ve fayda temelinde geliştirmeyi arzuladıklarını dile getirdi.

Çin ile Avrupa arasındaki yatırım anlaşmasına da değinen Wang, söz konusu anlaşmanın iki tarafa da büyük fayda sağlayacağını belirtti. Wang, AB içinde konuyu siyasileştirme yönündeki bazı teşebbüslerin kabul edilemeyeceği gibi, tarafları bir neticeye götürmeyeceğini de ifade etti.

Münih Güvenlik Konferansı kapsamındaki Çin konulu oturuma eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger de katıldı.