Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün “Diyalog, iş birliği ve anlaşmazlıkları kontrol ederek Çin- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerini normal rotasına döndürmek” başlıklı Lanting Forumu’nun açılışında bir konuşma yaptı.

Wang Yi, küresel salgın, ekonomik durgunluk ve iklim değişikliği gibi benzeri görülmemiş ortak zorluklarla karşılaşan insan toplumunun cesaret, birlik ve sorumluluk göstermesi gerektiğine dikkat çekti. Wang, iki büyük ülke olarak Çin ve ABD’nin önce kendi işlerini yapması, aynı zamanda insanlığın ortak çıkarları için iş birliği yapması gerektiğini vurgulayarak bunun uluslararası toplumun beklentisi ve büyük ülkelerin üstlenmesi gerektiği sorumluluk olduğunu kaydetti.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden arasında Bahar Bayramı öncesinde yapılan telefon görüşmesini hatırlatarak, bir dönüm noktasında iletişim kanallarını açık tutmanın altını çizen bu görüşmenin dünyaya cesaret verdiğini söyledi.

Son birkaç yılda Çin-ABD ilişkilerinin diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana en kötü noktaya geldiğine işaret eden Wang, bunun temel olarak eski ABD yönetiminin kendi siyasi ihtiyaçları doğrultusunda iki ülke arasındaki ilişkilere hesaplanamaz zararlar veren çeşitli baskı eylemlerinden kaynaklandığının altını çizdi.

Wang, Çin-ABD ilişkilerinin doğru bir yörüngeye yeniden dönmesi için, öncelikle Çin hakkındaki yanlış anlamalardan kaynaklanan “yapay duvarların” yıkılıp Çin’in objektif ve doğru bir şekilde algılanması gerektiğini savundu.

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi için dört öneride bulundu:

– İlk olarak birbirimize saygı duymalı ve birbirimizin içişlerine karışmamalıyız. ABD Çin’in temel çıkarlarına, ulusal hasiyetine ve kalkınma haklarına saygı duymalıdır. Çin’in siyasi sistemini karalamaktan ve bölücü hareketlere destek vermekten vazgeçmelidir.

-Diyalog güçlendirerek fikir ayrılıklarını uygun bir şekilde yönetmeliyiz.

-Aynı yönde ilerleyip iki ülke arasında karşılıklı yarara dayalı iş birliğini yeniden başlatmalıyız.

-ABD eğitim, kültür ve medya gibi alanlarda Çin’e getirdiği kısıtlamaları en kısa sürede kaldırmalı ve normal kültürel ve beşeri iletişime destek vermelidir. Çin, açık bir tavırla iki halk arasındaki temas için iyi bir ortam yaratmaya hazırdır.

Çin Kamu Diplomasisi Derneği, Peking Üniversitesi ve Çin Renmin Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen forumun açılış törenine dernek başkanı Wu Hailong başkanlık etti.

Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Tsinghua Üniversitesi Uluslararası Güvenlik ve Strateji Merkezi Direktörü ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Fu Ying, Eski ABD Hazine Bakanı Henry Paulson ve Amerikan Asya Topluluğu Başkanı Kevin Rudd ve ABD eski Ticaret Temsilcisi Carla Anderson Hills’in içinde bulunduğu Çin ve ABD’den birçok eski siyasetçi, uzman ve akademisyen etkinliğe katıldı.