Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Çin’i ziyaret eden Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile görüştü.

Wang Yi, görüşmede başlıca gelişmekte olan ülkeler ve yeni yükselen ekonomiler arasında bulunan Çin ile Endonezya’nın geniş ortak çıkarlara ve benzer kalkınma anlayışlarına sahip olduğunu belirtti.

Wang, ikili stratejik iletişimin güçlendirilmesinin ve karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin derinleştirilmesinin her iki ülkenin kalkınması için büyük önem taşıdığı gibi, bölgeye ve tüm dünyaya olumlu etkiler getireceğini kaydetti.

Çin’in Endonezya’yla stratejik iş birliğini derinleştirmeye, bölgesel ve uluslararası meseleler üzerindeki eşgüdüm ve iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğuna işaret eden Wang, Endonezya ile salgın sonrası dönemde Asya’nın ve dünyanın istikrarına ve kalkınmasına daha büyük katkılarda bulunmayı temenni ettiklerini dile getirdi.

Wang, “Çin ve Endonezya’nın Covid-19 salgınıyla birlikte mücadele etmesi, gelişmekte olan ülkeler arasındaki iş birliği için de iyi bir örnek teşkil etti. Çin, Endonezya’yla aşı konusundaki iş birliğini derinleştirirken, gelişmekte olan ülkelerin aşılara uygun fiyatlar karşılığında ulaşabilmesi için karşılıklı olarak sağlık kodu tanıma konusunu da görüşüyor.” dedi.

Wang, iki ülkenin dijital ekonomi, büyük veri, bulut bilişim, 5G ve akıllı şehir inşası alanlarındaki iş birliğini güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin’in Endonezya ile ikili kapsamlı ekonomik ortaklık kurma konusunda görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Wang, ayrıca Çin’in Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesini ve uygulanmasını sağlamak için Endonezya dâhil olmak üzere tüm ASEAN ülkeleriyle ortak çaba harcamayı dilediğini söyledi.

Görüşmede, Endonezya ve Çin’in farklı alanlardaki yakın iş birliğini sürdürdüğüne işaret eden Retno Marsudi, Çin ile Covid-19 aşısı konusundaki iş birliğini ilerletmeye, salgın sonrası dönemde büyük çaplı projelerin inşasını hızlandırmaya, ticaret, yatırım, balıkçılık ve altyapı inşası alanlarındaki iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Retno, Endonezya’nın ASEAN ile Çin arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesini desteklediğini sözlerine ekledi.