Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Zhejiang eyaletinin Anji kentinde Endonezya Koordinasyon Bakanı ve Çin’le İş Birliği Koordinatörü Luhut Binsar Pandjaitan’la bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin sağlam adımlarla ilerlediğine dikkat çekerek, iki tarafın her alanı kapsayan iş birliğini güçlendirerek, kader ortaklığını birlikte oluşturması gerektiğini belirtti.

Çin ve Endonezya arasında Covid-19 aşısı konusunda yürütülen iş birliğinin bölgede ve dünyada ileri seviyede bulunduğuna işaret eden Wang, bunun gelişen büyük ülkeler arasında Covid-19 salgınıyla mücadele iş birliğine iyi bir örnek teşkil ettiğini kaydetti.

Wang Yi, Çin’in Endonezya’yla aşı ve ilaçların Ar-Ge çalışmaları konusundaki iş birliğini derinleştirmeye, Çinli işletmelerin bu konuda Endonezya’yla iş birliği yapmasına destek vermeye, Endonezya’nın bölgesel aşı üretim merkezi haline gelmesine yardım sunmaya devam edeceğini vurguladı.

Yılın ilk 10 ayında ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50’den fazla arttığına dikkat çeken Wang, iki tarafın ticaret ve yatırım iş birliğini güçlendirmesinin, yeni enerji ve elektrikli araç gibi alanlardaki iş birliğini genişletmesinin öneminin altını çizdi.

Luhut Binsar Pandjaitan ise, salgınla mücadele için ilaç, malzeme ve aşı tedarik ettiği için Çin’e müteşekkir olduklarını söyleyerek, Kuşak ve Yol kapsamındaki önemli projeleri hızlandırmaya, altyapı tesisleri, ticaret, yatırım, sağlık ve yeşil kalkınma gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarına işaret etti.

Taraflar görüşmede ayrıca Batı’nın standartlarının dayatılması yerine demokrasinin ülkelerin somut koşullarına uygun bir şekilde ilerletilmesi ve kendi halklarının memnuniyetine göre değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.