Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi yarın video konferans yöntemiyle düzenlenecek G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak. Toplantıda çok taraflılık ve küresel yönetişim gibi konular ele alınacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Wang Yi’nin G20 dönem başkanlığını yürüten İtalya’nın Dışişleri Bakanı Di Maio’nun davetlisi olarak yarın düzenlenecek G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacağını bildirdi.

Toplantının sonuçlarıyla ilgili beklentilere de değinen sözcü, mevcut durumda çok taraflılığı pekiştirmenin ve küresel yönetişimi iyileştirmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Sözcü, uluslararası ekonomik iş birliğinin ana forumlarından biri olan G20’nin, küresel salgınla mücadele iş birliğini pekiştirme ve ekonomik toparlanmayı hızlandırmada daha büyük bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Wang Wenbin, Çin’in toplantı aracılığıyla tarafların iş birliğini güçlendirerek küresel salgınla mücadeleye liderlik etmelerini ve dünya ekonomisinin toparlanmasına katkı yapmalarını umduğunu söyledi.

Sözcü Wang ayrıca toplantının, küresel ekonomik yönetişimi iyileştirme ve kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme yönünde güçlü bir sinyal göndereceğine, Roma Zirvesi’nin başarısına zemin hazırlayacağına ve salgının en kısa sürede atlatılıp istikrarlı bir ekonomik toparlanma sağlanması konusunda dünyaya güven ve güç vereceğine inandıklarını dile getirdi.