Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing’de video konferans yoluyla G20 dışişleri bakanları toplantısına katıldı.

Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada Covid-19’la mücadele durumunun ciddiyetini koruduğunu ve ekonomik toparlanmada farklılaşma eğilimi ortaya çıktığını hatırlatarak, buna karşı G20 üyelerinin ortaklık ruhuyla 5 konuda çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Wang, öncelikle G20 ülkelerinin birlik içinde salgınla mücadelede lider rolü oynaması gerektiğini vurguladı.

Çin, şimdiye kadar 100 ülkeye 450 milyon doz aşı sağladı.

Bakan Wang Yi, G20 ülkelerinin çok taraflılığı bir slogan olarak görmeyip ısrar etmesi ve uluslararası düzenin korunmasına katkı sağlaması, açılma ve entegrasyon ilkesini takip ederek dünya ekonomisinin toparlanmasına itici güç kazandırmasının önemini vurguladı.

Wang Yi ayrıca tüm G20 ülkelerinin hoşgörü ve paylaşım ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir gelişmeyi gerçekleştirmesi ve küresel yönetişim sisteminin uyum yeteneğini artırması gerektiğini dile getirdi.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne değinen Wang Yi, 100 yıl içinde ÇKP’nin halka öncülük ederek Çin’in gerçek koşullarına uygun olan ve halkın desteğini kazanan sosyalist yolu keşfettiğini hatırlattı.

Bu yolun sadece Çin halkına değil dünyaya da yarar getirdiğini söyleyen Wang Yi, Çin’in G20 ülkeleriyle birlikte insanlığın kader ortaklığını tesis etmeye hazır olduğunu kaydetti.