Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Hindistanlı mevkidaşı Subrahmanyam Jaishankar’la telefon görüşmesi yaptı.

Wang Yi, geçen yıl Çin-Hindistan sınırındaki durumda haklı ve haksız tarafın çok belirgin olduğunu ve geçmişten dersler alınması gerektiğini vurguladı.

Wang, “Son zamanlarda, Hindistan’ın Çin’e yönelik politikasında bir dalgalanma ve gerileme yaşandı ve iki ülke arasındaki somut iş birliği bundan etkilendi. Bu, iki tarafın da çıkarına uygun değil. Son birkaç yılda edinilen tecrübeler, fikir ayrılıklarına vurgu yapılmasının sorunu çözmeye yardımcı olmayacağını ve karşılıklı güvenin temeline zarar vereceğini defalarca kanıtlamıştır” dedi.

İki tarafın Bangong Gölü bölgesindeki ön cephe kuvvetlerinin bağlantıyı kestiğini ve bölgedeki durumun önemli ölçüde hafiflediğini kaydeden Wang Yi,  iki tarafın zor kazanılan bu ilerlemeye değer vererek mevcut sonuçları ortaklaşa sağlamlaştırması, müzakere eğilimini koruyarak durumu daha da hafifletmesi, sınır kontrol mekanizmasını iyileştirerek müzakere sürecini ilerletmesi, karşılıklı güveni biriktirerek sınır bölgesindeki barış ve huzuru gerçekleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin devamlı kötüleşmesinin iki taraf için de gereksiz kayıplara yol açtığını hatırlatan Wang Yi, “İki ülke liderlerinin ulaştığı stratejik fikir birliğine bağlı kalınarak komşu ülkeler arasında karşılıklı güven ve iş birliği doğru yolu kararlı bir şekilde izlenmeli. İkili ilişkilerin olumsuz bir döngüye girmesini önlemek için sınır sorunlarının düzgün bir şekilde ele alınması gerekiyor. Yükselen iki büyük ekonominin el ele vererek gelişmesine ilişkin genel yöne bağlı kalınmalı. İki taraf da ikili ilişkilerin daha da iyileştirilmesi ve somut iş birliğinin ilerletilmesi için koşullar oluşturmalıdır.” ifadesini kullandı.

Subrahmanyam Jaishankar, şu an iki ordunun Bangong Gölü bölgesinde bağlantısının kesilmesinin iki dışişleri bakanının Moskova’da vardığı önemli fikir birliğinin yerine getirilmesinin bir sonucu olduğunu kaydetti. Jaishankar, diğer bölgelerde mümkün olan en kısa sürede tamamen bağlantıların kesilmesini gerçekleştirmek, iki ülke arasındaki sınır durumunun sürekli iyileşmesini sağlamak ve sınır bölgelerindeki barış ve huzuru korumak için Çin ile diyaloğu ve istişareyi güçlendirmeyi arzu ettiklerini dile getirdi.

Jaishankar, Hindistan’ın, ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişimi ve genel durum doğrultusunda, iki ülke liderlerinin ulaştığı önemli fikir birliğini uygulamaya ve ikili ilişkileri mümkün olan en kısa sürede doğru yoluna sokmaya çalışacağını sözlerine ekledi.

İki taraf, zamanında fikir alıverişini amaçlayan iletişim sıcak hattını kurmakta mutabakata vardı.