Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, belli başlı yeni yükselen piyasalar olan Çin ile Türkiye’nin stratejik diyalog ve iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in Türkiye ile birlikte, iki ülke liderleri arasında kısa süre önce gerçekleştirilen telefon görüşmesinde varılan mutabakatı hayata geçirerek, iki ülke arasında her alanı kapsayan iş birliğini hızlandırmaya hazır olduğuna dikkat çeken Wang Yi, tarafların siyasi güveni muhafaza ederek, siyasi taahhütlere sadık kalması gerektiğinin altını çizdi.

İki ülke arasında karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin geniş bir ufka ve dev bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Wang, Çinli işletmelerin piyasa kurallarına göre ikili iş birliğini hızlandırmasına destek verdiklerini ifade etti.

Wang, Çin’in ayrıca Afganistan sorununun siyasi çözümünü ilerletmek ve bölgesel barış ile istikrarı korumak için Türkiye’yle mevcut uluslararası ve bölgesel gelişmeler doğrultusunda eş güdümü güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Mevlüt Çavuşoğlu ise, Çin’le ilişkilere büyük önem verdiklerinin altını çizdi. İki ülke liderleri arasında kısa süre önce gerçekleştirilen telefon görüşmesinin son derece önemli ve başarılı olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, Çin’le daha yoğun temas kurmaya ve ilişkileri daha sıkı bir şekilde tesis etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Sağladığı Covid-19 aşılarından ötürü Çin’e teşekkür ettiklerini belirten Çavuşoğlu, Çinli işletmelerle aşı iş birliğini desteklediklerini kaydetti.

Tek Çin politikasını kararlılıkla desteklediklerini ve Çin’in egemenliğini korumak için attığı adımlara da destek verdiklerini ifade eden Çavuşoğlu, Xinjiang meselesiyle Çin’e baskı uygulamayı amaçlayan herhangi bir girişime katılmayacaklarının ve bu tarz girişimlere karşı çıktıklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu, Afganistan’da iç savaşın patlak vermesini önlemenin yanı sıra, taraflar arasında barış ve uzlaşıyı hızlandırmak için Çin’le Afganistan sorunu konusunda iletişim ve eş güdümü güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.