Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Afganistan sorunuyla ilgili düzenlenen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı’na katıldı.

Wang Yi, video konferans yoluyla yaptığı konuşmada, Afganistan sorununa çözüm getirilmesi için ülkedeki barışçıl müzakere ve uzlaşma eğiliminin korunması, ülkenin yeniden yapılandırılmasına ve kalkınmasına güç katılması ve terörle mücadele konusunda Afgan yönetimiyle iş birliğinin sürdürülmesi önerilerinde bulundu.

Çin’in Afganistan’da barış ve uzlaşma sürecine destek veren, arabuluculuk yapan ve çözümü kolaylaştırmaya çalışan bir güç olmaya devam edeceğini kaydeden Wang, İstanbul Süreci’nin diğer taraflarıyla ve uluslararası toplumla birlikte, Afganistan’ın bir an önce barışa kavuşmasına ve kalkınma gerçekleştirmesine destek ve yardım sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci, 2011 yılından bu yana Afganistan’da barışın tesisini amaçlayan bir bölgesel iş birliği mekanizması işlevi görüyor. 9. Bakanlar Konferansı Tacikistan’ın ev sahipliğinde düzenlendi.