Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İsviçreli mevkidaşı Ignazio Cassis ile telefon görüşmesi yaptı.

Wang Yi görüşmede, 70 senedir Çin ile İsviçre arasındaki ilişkilerin sağlıklı şekilde geliştiğini ve ikili ilişkilerden faydalı deneyimler edinildiğini belirtti.

İsviçre’nin kış sporlarında güçlü bir ülke olduğunu ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin genel merkezinin de İsviçre’de bulunduğunu anımsatan Wang Yi, iki tarafın sporun siyasileştirilmesi girişimlerine beraber karşı çıkarak, uluslararası yarışmalar için sağlıklı bir ortam oluşturması gerektiğini söyledi.

Ignazio  Cassis ise, İsviçre ile Çin arasındaki ilişkilerin iyi ve yakın olduğunu, İsviçre’nin sporun siyasileştirilmesine karşı çıktığını ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın başarılı geçeceğine inandıklarını vurguladı.

İki taraf görüşmede, Çin ile İsviçre arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yükseltilmesine dair müzakerelerin bir an önce başlatılması konusunda anlaştı. Wang Yi ve Cassis ayrıca çok taraflılık hakkında fikir alışverişinde bulundu.