Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Görüşmede Wang Yi, dünyanın iki önemli bağımsız gücü olarak Çin ve AB’nin geçen yıl yeni koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen karşılıklı diyaloğu ve iş birliğini ilerlettiğine dikkat çekti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in AB liderleriyle geçen yılın sonunda Çin-AB Yatırım Anlaşması’na dair müzakerelerin tamamlandığını açıkladıklarını hatırlatan Wang, ikili ilişkilerin ve pratik iş birliğinin yeni bir seviyeye taşındığını, bunun dünya ekonomisinin canlandırılması bakımından da mühim olduğunu belirtti.

Wang Yi, iki tarafın ortak çıkarlara dayanarak bağımsız karar vermesinin önemine işaret ederek, çok yönlü diyalog ve iş birliği güçlendirilirken küresel meydan okumalara birlikte direnmesi ve Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının yeni bir seviyeye taşınması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Wang, iki tarafın yeşil ve dijital olmak üzere iki yeni üst düzey diyalog mekanizmasını kullanıp bu alanlardaki ortaklığı derinleştirmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Wang, Çin ve AB’nin Kunming kentinde gerçekleştirilecek Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 15. Taraflar Konferansı, Glasgow’da yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı ve Marsilya’da düzenlenecek Dünya Doğa Koruma Kongresi konularında koordinasyonu kuvvetlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Wang Yi, Çin ile AB’nin 2022 Beijing Kış Olimpiyatları vesilesiyle buz ve kar sporları alanında yeni iş birliği noktaları yaratmak istediğini belirtti.

Wang Yi, Çin ve AB’nin dünyanın salgınla mücadelesinde öncü rol oynamaya devam ederken, aşı iş birliğini güçlendirip gelişmekte olan ülkelere daha fazla destek sunması gerektiğini kaydetti.

Josep Borell, Wang Yi’ye Bahar Bayramı kutlama mesajı sunup, AB-Çin ilişkilerinin yeri doldurulamaz olduğuna dikkat çekti.

Borell, AB’nin Çin ile iklim değişikliği, çevre koruma, spor ve diğer alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye ve Çin-AB Yatırım Anlaşması’nın imza ve onay süreçlerini hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Borell, AB’nin Çin’in COVAX’a katılımını olumlu karşıladığını, aşı konusunda Çin ile iş birliğini güçlendireceklerini, Dünya Sağlık Örgütü’ne daha güçlü destek vereceklerini ve gelişmekte olan ülkelere yardım sağlayacaklarını söyledi.

Bakan Wang Yi öte yandan Çin’in Xinjiang, Hong Kong ve insan hakları gibi hususlara ilişkin tutumunu yineleyerek, AB’yi gerçeklere saygı göstermeye ve tarafsız ve adil bir duruş sergilemeye çağırdı.

İki lider ayrıca ABD ile ilişkiler, Myanmar’daki gelişmeler ve İran nükleer sorunu gibi iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde görüş alışverişinde bulundu.