Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le video konferans yoluyla bir görüşme yaptı.

Wang Yi görüşmede, Çin ile AB’nin dış müdahaleleri ortadan kaldırarak, ikili ilişkileri doğru yolda sağlıklı ve istikrarlı şekilde ilerletmesi gerektiğini belirtti.

Çin ile AB arasında ne ciddi çıkar çatışmaları ne de jeopolitik anlaşmazlık bulunduğuna işaret eden Wang Yi, iki tarafın üst düzey iletişim mekanizmasının önderlik rolünü yerine getirmesi, olumlu sinyal vererek bütün çevrelerin Çin-AB ilişkisine yönelik güvenini arttırması ve önemli alanlardaki iş birliğinde sonuçlar alınmasını hızlandırması gerektiğini söyledi. Wang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu an en ivedi görev, aşı, tedavi ve salgın kontrolü gibi konulardaki temas ve eşgüdümün güçlendirilerek, gelişen ülkelere daha fazla somut destek sağlanmasıdır. Bunun dışında, Çin ile AB arasındaki yeşil ve dijital ortaklık ilişkilerinin de derinlemesine geliştirilmesi hızlandırılmalıdır. İki taraf, Kunming Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 15’inci Taraftar Konferansı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Glasgow Konferansı ve Marsilya Dünya Koruma Kongresi’nin düzenlenmesi gibi konularda da karşılıklı destek vererek, iki taraf arasındaki olumlu etkileşimi hızlandırmaya devam edecek.”

Çin’in Xinjiang, Hong Kong ve insan hakları gibi konulardaki ilkeleri ve tutumlarını da açıklayan Wang Yi, Çin’in ulusal egemenliği ve ülke onurunu savunmada kararlı olduğunu vurguladı.

Josep Borrell ise, Çin’in hızlı gelişmesinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu ve AB’nin ne zıtlaşma, ne de ikili ilişkileri istikrarsızlığa sürükleme niyetinin bulunduğunu belirtti.

AB’nin Çin’le temas ve diyaloğu tekrar başlatmaya, salgınla mücadele, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliği koruma gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğuna dikkat çeken Borrell, AB-Çin yatırım sözleşmesinin yürürlüğe girmesinin iki tarafın çıkarlarına uygun olduğunu ve iki tarafın bunun için beraber çaba harcamasını beklediğini dile getirdi.

Borrell ayrıca, “AB, kendi değerlerinde ısrar ediyor ama Çin’in egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor. AB, ‘Hong Kong’un bağımsızlığını’ desteklemiyor.” ifadelerini kullandı.