Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün, video konferans yoluyla Karayipler bölgesinde Çin’le diplomatik ilişkiler kuran ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşme yaptı.

Wang Yi, video konferans görüşmesinde yaptığı konuşmada, Çin ile Karayipler bölgesindeki ülkeler arasında diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana geçen 50 senede, özellikle Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Karayipler’i ziyaret ettiği 2013 yılından bu yana, iki taraf arasındaki kapsamlı iş birliği ve ortaklık ilişkisinin sürekli derinleştiğini, tüm alanlardaki iş birliklerinden zengin sonuçların elde edildiğini anımsattı.

Wang Yi, ikili iş birliğinin büyük ve küçük ülkeler arasında karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ile ortak kalkınmaya dayalı ilişkiler için örnek oluşturduğuna işaret etti.

Günümüz dünyasının çalkantı ve değişimle dolu bir döneme girdiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin ve Karayip ülkelerinin her zamankinden daha fazla dayanışmayı güçlendirmesi, zorlukları beraber göğüslemesi, iş birliğini derinleştirmesi ve birlikte geleceği yaratması gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Karayip ülkeleriyle beraber, barış ve kalkınmayı ilerletmeye, karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirmeye ve halklar arasındaki dostluğu sürdürmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Karayip ülkelerinin dışişleri bakanları, Çin’e Karayipler’in ekonomik ve sosyal kalkınmasına uzun vadede sağladığı karşılıksız yardımlardan dolayı  teşekkür etti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ortaya koyulan küresel kalkınma çağrısı ile küresel güvenlik çağrısını desteklediklerini belirten bakanlar, Çin’in uluslararası ilişkilerde adalet ve gerçek anlamdaki çok taraflılığı uygulamasını takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Bakanlar, Çin ile dayanışma ve iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını da dile getirdiler.

Video konferansa Wang Yi ile Dominika Başbakanı Roosevelt Skerrit beraber başkanlık etti.